Multi-wavelength generation of brillouin stokes signals for (DWDM) communication systems
(DWDM) haberleşme sistemleri için brıllouın stokes sinyallerinin çoklu dalga boyu üretimi
  1. Tez No: 714928
  2. Yazar: MOHAMMED KAMIL SALH AL-MASHHADANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM HALDUN GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, ilk olarak, çoklu dalga boylu Brillouin erbiyum fiber lazerin ayarlanabilirliği, bir emici pasif erbiyum katkılı fiber kullanılarak deneysel olarak arttırılmıştır. Lazer tarağı, kendinden lazerli boşluğun yokluğunda 65 nm geniş bir ayar aralığı gösterir. PEKF'siz konfigürasyona kıyasla önerilen yapımızda ayar aralığında % 62,5 artış gözlendi. Ek olarak, oluşturulan Stokes hatlarının sayısı etkilenmedi ve 6 dBm'lik bir tepe gücüne sahip 13 adete kadar tek Brillouin frekans kayması çıkış kanalı üretildi. İkinci olarak, uyarılmış Brillouin saçılma eşiği, halka kaviteli Brillouin fiber lazere dayalı olarak deneysel olarak araştırılmıştır. Birinci Stokes sinyali için eşik gücü konvansiyonel teknikteki değerine kıyasla halka kavite yapısı iyileştirilmiş ve %90'a kadar azaltılmıştır. Üçüncüsü, deneysel olarak, üçlü Brillouin frekans aralığına sahip basit ve geniş ölçüde ayarlanabilen çok dalga boylu Brillouin erbium fiber lazer öneriyoruz. Geliştirilen yapıda, yüksek tepe gücüne ve 45 dB'den fazla büyük optik sinyal gürültü oranına sahip altı adet üçlü Stokes hattı elde edildi. Kendinden kalıcı boşluk modlarının yokluğunda 50 nm'lik geniş ayar aralığı. Dördüncü olarak, çok dalga boylu Brillouin-Erbium fiber lazer (MBEFL) boşluğunu kullanarak dörtlü Brillouin-kaydırma dalga boyu aralığını öneriyoruz ve deneysel olarak gösteriyoruz. Önerilen yapı, kendiliğinden kalıcı boşluk modlarının yokluğunda 60 nm'lik (1530 nm–1590 nm) bir ayar aralığına sahiptir. Yüksek çıkış gücüne sahip dört kararlı Brillouin Stokes elde edilir. Son olarak, beşli Brillouin frekans aralığına sahip deneysel olarak geniş ölçüde ayarlanabilir çok dalga boylu Brillouin erbium fiber lazer önerdik. Geliştirilen yapıda, port1'de, yaklaşık 10 dB tepe gücü ve 50 dB'den fazla büyük optik sinyal gürültü oranı olan dört beşli Stokes hattı elde ettik. Serbest çalışma modlarının yokluğunda 40 nm'lik (1540–1580 nm) geniş ayar aralığı kaydedilir.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly, the tunability of the multiwavelength Brillouin erbium fiber laser is experimentally enhanced by utilizing an absorber passive erbium doped fiber. The laser comb shows a wide tuning range of 65 nm in the absence of self lasing cavity. 62.5 % enhancement in the tuning range in our proposed structure compared with the configuration without passive Erbium doped fiber. In addition, the number of the generated Stokes lines was not affected and up to 13 single Brillouin frequency shift output channels having a peak power of 6 dBm are generated. Secondly, the stimulated Brillouin scattering threshold is experimentally investigated based on ring cavity Brillouin fiber laser. Threshold power for the 1st Stokes signal is improved and reduced up to 90% in ring cavity structure compared to its value in conventional technique. Thirdly, we experimentally propose simple and widely tunable multiwavelength Brillouin erbium fiber laser with triple Brillouin frequency spacing. In the developed structure, we achieved six triple Stokes lines with high peak power and large optical signal to noise ratio of more than 45 dB. Wide tuning range of 50 nm in the absence of self lasing cavity modes is recorded. Fourthly, we propose and experimentally demonstrate quadruple Brillouin-shift wavelength spacing utilizing multiwavelength Brillouin–Erbium fiber laser (MBEFL) cavity. The proposed structure has a tuning range of 60 nm (1530 nm–1590 nm) in the absence of self lasing cavity modes. Four stable Brillouin Stokes with high output power are achieved. Finally, we experimentally proposed widely tunable multiwavelength Brillouin erbium fiber laser with quintuple Brillouin frequency spacing. In the developed structure, at port1, we achieved four quintuple Stokes lines of about 10 dB peak power and large optical signal to noise ratio of more than 50 dB. Wide tuning range of 40 nm (1540–1580 nm) in the absence of free running modes is recorded.