Design and analysis of wide flatness gain bandwidth based on serial hybrid fiber amplifier
Seri hibrit fiber amplifikatör bazında düz kazanç bant genişliği tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 714927
  2. Yazar: RIYAM JALAL MERZA AL-KARAWI
  3. Danışmanlar: ASSOC. DR. THAMER FAHAD AHMED AL-MASHHADANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Seri hibrit fiber amplifikatöre dayalı düz ve geniş kazançlı bir bant genişliği bu çalışmada deneysel olarak gösterilmiştir. Önerilen amplifikatör, erbiyum katkılı fiber amplifikatör ve Raman fiber amplifikatörün seri kombinasyonundan oluşur. 30 mW düşük pompa güçlü 1480 nm pompa lazeri erbiyum yükseltici için pompa ünitesi olarak kullanılır. Raman amplifikatör için pompa gücü olarak maksimum pompa gücü 475 mW olan 1495 nm pompa ünitesi kullanılır. Optimum pompa gücü değerlerinde ve -25 dBm'lik küçük giriş sinyal gücünde, ortalama 25 dB'lik bir kazanç seviyesi ile 81 nm'lik (1525-1606) bir kazanç düzlük bant genişliği elde edilir. Öte yandan, -5 dBm'lik büyük giriş sinyal gücü değerinde ortalama 14 dB kazanç seviyesi ile 100 nm (1520-1620nm) değerinde daha geniş kazanç düzlük bant genişliği elde edilir. Genel kazanç spektrumu ve kazanç dinamik aralığı, farklı giriş sinyali güç aralığı altında test edilir. Ek olarak, verimli bir düzlük kazancı bant genişliğinin deneysel bir gösterimi sunulmaktadır. Erbiyum ve Raman fiber yükselteçlerinin çift geçişli bir kombinasyonu kullanılır. Erbiyum amplifikatör için 30 mW düşük pompa güç değerine sahip 1480 nm pompa lazer ünitesi kullanılmaktadır. Raman amplifikatörü için 300 mW pompa güç değerine sahip 1495 nm'lik bir pompa ünitesi kullanılırken. Optimizasyon koşulları altında, -30 dBm'lik düşük giriş sinyal gücünde, ortalama 27 dB'lik bir kazanç seviyesi ile 1530'dan 1607 nm'ye 77 nm'lik bir düz bant genişliği kazancı elde edilir. -5 dBm'lik büyük giriş sinyal gücünde, 11 dB'lik bir ortalama kazanç seviyesi ile 1524'ten 1617 nm'ye kadar 93 nm'lik daha geniş düzlük kazanç bant genişliği elde edilir. Son olarak, hem kazanç dinamik aralığı hem de genel kazanç spektrumu, giriş sinyali gücünün varyasyonunda kaydedilir.
Özet (Çeviri)
A flat and wide gain bandwidth based on serial hybrid fiber amplifier is experimentally demonstrated in this study. The proposed amplifier consists of a serial combination of erbium doped fiber amplifier and Raman fiber amplifier. Low pump power of 30 mW of 1480 nm pump power is used as a pump unit for erbium amplifier. While 1495 nm pump unit with maximum pump power of 475 mW is used as a pump power for Raman amplifier. At the optimum pump power values and at small input signal power of -25 dBm, a gain flatness bandwidth of 81 nm (1525-1606) with an average gain level of 25 dB is achieved. On the other side, wider gain flatness bandwidth of 100 nm (1520-1620nm) with an average gain level of 14 dB is achieved at large input signal power value of -5 dBm. The overall gain spectrum and the gain dynamic range are tested under different input signal power range. In addition, an experimental demonstration of an efficient flatness gain bandwidth is presented. A double pass serial combination of erbium and Raman fiber amplifiers is employed. A pump power unit of 1480 nm with low pump power value of 30 mW is used for erbium amplifier. While a pump unit of 1495 nm with a pump power value of 300 mW is used for Raman amplifier. Under the optimization conditions, at low input signal power of -30 dBm, a flat bandwidth gain of 77 nm from 1530 to 1607 nm with an average gain level of 27 dB is achieved. At large input signal power of -5 dBm, wider flatness gain bandwidth of 93 nm from 1524 to 1617 nm with an average gain level of 11 dB is obtained. Finally, both of gain dynamic range and the overall gain spectrum are recorded at the variation of the input signal power.