Mechanistic investigation on solar light initiated destruction of indicator bacteria
İndikatör bakterinin güneş ışığı ile başlatılan tahribinin mekanik incelenmesi
- Tez No: 714935
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MİRAY BEKBÖLET, DR. CEYDA SENEM UYGUNER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Çevre Mühendisliği, Microbiology, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Dünya genelinde artan temiz içme suyu kıtlığı nedeniyle patojen mikroorganizmalardan arındırılmış içme suyu elde etmek için bazı dezenfeksiyon teknikleri geliştirilmiştir. Mikroorganizmaların inaktivasyonu için, doğal veya yapay güneş ışığı kullanılarak suyun dezenfekte edilmesi konusu detaylı olarak çalışılmıştır. Patojenler güneş ışığı ve termal ısının sinerjistik etkisiyle parçalanabilmektedir. Son zamanlarda, mikroorganizmaların etkin bir şekilde inaktivasyonu için solar fotokatalizin uygulanması önem kazanmıştır. Bu çalışmada, model indikatör organizma olarak kullanılan Escheriscia coli'nin güneş ışığı ile başlatılan tahribi ve ortama salınan organik maddenin karakterizasyonu fotokatalist olarak titanyum dioksit ve onun ikinci nesil çeşidi Fe-yüklü titanyum dioksitin varlığında ve yokluğunda değerlendirilmiştir. Hücre duvarının tahrip edilmesi sırasında ortama salınan protein, karbonhidrat, ve potasyum miktarları tayin edilmiştir. E. coli'nin solar fotolitik/fotokatalitik inaktivasyonu doğal su kaynaklarının iyon karakteristiklerini sağlayan su ortamının varlığında ve yokluğunda, ve doğal su kaynaklarında çözünmüş organik madde analoğu olan hümik asidin varlığında ve yokluğunda yürütülmüş, böylece E. coli varlığında hümik asidin güneş ışığı ile başlatılan degredasyon prosesi de incelenmiştir. E. coli inaktivasyonuyla bağlantılı olarak organik madde karakterizasyonu spesifik ultraviyole-görünür bölge ve floresans parametreleri, çözünmüş organik karbon içerikleri ve eksitasyon emisyon matrisi floresans kontür çizimleri ile değerlendirilmiştir. E. coli inaktivasyonu, bakteri azalım kinetik parametreleri, ve spektroskopik parametrelerle bağlantılı olarak organik (protein ve karbonhidrat) ve inorganik (K⁺ iyonu sızıntısı) içerik tayinleri ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the increasing shortage of clean drinking water around the world, some point of use disinfection techniques has been improved to obtain purified drinking water from pathogen microorganisms. Water disinfection using natural or artificial sunlight has been widely studied for the inactivation of microorganisms. Pathogens can be destructed with the synergistic effects of the solar light and thermal heat. Recently, application of solar photocatalysis has gained attraction for the effective inactivation of microorganisms. In this study, solar light initiated destruction of bacteria typically Escherichia coli as the model indicator organism and characterization of the released organic matter were evaluated in the presence/absence of photocatalysts, namely TiO2 and its second generation type Fe-doped TiO2. Via destruction of cell membrane, contents of released proteins, carbohydrates and potassium were determined. Solar photolytic/photocatalytic inactivation of E. coli was conducted in the presence/absence of water matrix that provides the ionic characteristics of natural waters and in the presence/absence of humic acid that is a dissolved organic matter analogue in natural waters, hence the degradation of humic acid by solar light initiated processes in the presence of E. coli was also investigated. Characterization of organic matter in respect of E. coli inactivation was evaluated by specified and specific ultraviolet-visible and fluorescence parameters, dissolved organic carbon contents, and excitation emission matrix fluorescence contour plots. E. coli inactivation was followed by bacteria reduction kinetic parameters, and detection of organic (protein and carbohydrate) and inorganic (K⁺ ion leakage) contents under specified conditions in relation with the spectroscopic parameters.