The investigation of the effects of mechanistic target of rapamycin inhibition and melatonin treatment on glioblastoma In Vitro
Rapamisinin mekanistik hedefinin inhibisyonu ve melatonin tedavisinin glioblastoma üzerindeki etkilerinin In Vitro araştırılması
  1. Tez No: 879728
  2. Yazar: EMAN ELSAID MAHFOUD ELBANOUNI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU GEMİCİ BAŞOL, DR. CİHAN SÜLEYMAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Rapamisinin Mekanistik Hedefinin İnhibisyonu ve Melatonin Tedavisinin Glioblastoma Üzerindeki Etkilerinin in vitro Araştırılması, Yeditepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Fizyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, İstanbul. Evre IV astrositom olan glioblastoma multiforme (GBM), yüksek malignite ve kötü prognoz ile en yaygın primer beyin tümörüdür. Standart tedavi, tümörün rezeksiyonunu takiben radyoterapi veya radyoterapi ve kemoterapi kombinasyonunu içerir. Fosfatidilinositol 3-kinaz /AKT/rapamisinin mekanistik hedefi (mTOR) yolunun GBM'de sıkça deregüle olduğu belirtilmiştir. Melatonin (MTN) bir indolik hormon olup antikanser aktivitesi hem in vitro hem de in vivo olarak kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Ancak, MTN'nin GBM üzerindeki etkisini araştıran çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle bu çalışmada, MTN uygulamasının ve rapamisinin (Rapa) ile mTOR inhibisyonunun GBM canlılığı üzerindeki etkisinin in vitro olarak araştırılması amaçlanmıştır. İnsan GBM hücre hatları A172, U87 ve LN-18 %10 FBS ve %1 PSN içeren DMEM' içinde %5 CO2 nemlendirilmiş atmosferde 37°C'de muhafaza edilmiştir. Rapa ve MTN'nin sitotoksisitesi, hücrelerin Rapa ve MTN ile tek başına veya kombinasyon halinde 24 ve 48 saat süreyle muamele edilmesinin ardından WST-1 kolorimetrik proliferasyon testi ile belirlenmiştir. Hücre canlılığı daha sonra ölçülmüş ve iki yönlü ANOVA testi, tedaviler ve hücre hatları arasındaki istatistiksel farkları araştırmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Elbanouni, Eman Elsaid. (2024) The investigation of the Effects of Mechanistic Target of Rapamycin Inhibition and Melatonin Treatment on Glioblastoma in vitro, Yeditepe University, Institute of Health Sciences, Department of Physiology, Master thesis, İstanbul. Glioblastoma multiforme (GBM), grade IV astrocytoma, is the most common primary brain tumor with high malignancy and poor prognosis. The standard therapy includes the resection of the tumor followed by radiotherapy or radiotherapy and chemotherapy combination. The phosphatidylinositol 3-kinase (PI3K)/AKT/mechanistic target of the rapamycin (mTOR) pathway is indicated to be frequently deregulated in GBM. Melatonin (MTN) is an indolic hormone, and its anticancer activity has been extensively studied both in vitro and in vivo. However, studies investigating the effect of MTN on GBM are limited. Therefore, in this study, the effect of MTN and mTOR inhibition with rapamycin (Rapa) on GBM viability was aimed to be investigated in vitro. The human GBM cell lines A172 (ATCC® CRL-7899™) and U87 (ATCC® HTB-14™) were maintained in DMEM containing 10 % FBS and 1% PSN at 37 °C under 5% CO2 humidified atmosphere. Cytotoxicity of Rapa and MTN were determined by WST-1 colorimetric proliferation assay (Roche, 5015944001) following treating the cells with Rapa and MTN either alone or in combination for 24 and 48 h in 96-well culture plates. The cell viability was then measured, and a Two-way ANOVA test investigated statistical differences between the treatments and the cell lines.