Polideoksiribonükleotid defibrotide'in fibrinolitik sisteme ve trombosit ültrastrüktürüne etkisi
  1. Tez No: 71494
  2. Yazar: MUSA ŞAHİN UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KAYALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Histoloji ve Embriyoloji) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
58- O Z E T Bu çalışmada Polideoksiribonukleotid olan ve sığır akciğerinden elde edilen“Def ibrotide”adlı ilacın in vivo olarak fibrinolitik sisteme.trombositlerin formvar membr.anda dağılımına, ve ültrastrüktürüne etkisi incelenmiştir. Deneylerimizde aterosklerozlu olgular kullanıldı. İlaç verilmeden önce ve 7 gün (200 x 3 m g/gün) i. v. ilaç teda visinden sonra ^an numuneleri alındı. Fibrinolitik sistemle ilgili olarak, plazmada euglobulin + erime zamanına bakıldı ve sonuç ilaç öncesi 162.0 - 42.0 ilaç + İt.. sonrası 82.0 - 26.0 dakika, fibrin plak yöntemi ile elde edilen eritme alanı ise ilaç öncesi 24.4 - 8.2 ilaç ile tedaviden son- + 2 ra 56.6 - 12.5 mm olarak saptandı. Trombm zamanında ve fib rinogen miktarında anlamlı bir değişim görülmedi. Trombositlerin formvar membrana yapışmasında ve trombosit agregat oluşumunda ilaç ile tedaviden sonra belirgin bir düzel me görüldü.İncekesit yöntemi ile elde edilmiş preperatlar ince- lendi. Elektron' mikroğraflarda kanaliküler sistemdeki şiş menin qerilediqi, granül sentrali zasyonunun görülmediği, granüllerin hücre içinde homojen bir şekilde dağıldığı ve membrandaki oluşumların ortadan kalktığı gözlendi.; Sonuçlar bize aterosklerotik hastalardaki fibrinolitik sistem ve trombosit ultrastrüktüründeki bozukluğun gerile diğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-,>°- % SUMMARY The effects of po 1 i deoxy ribonucleotide“Def ibrotide”obtained from bovine lung, on the fibrinolytic system, on the platelet ultrastructure and on the platelet adhesion on form- var membrane were studied. The blood samples were drawn from the atherosclerotic subjects before and after 7 days of i.v. Def ibrotide (200x3 mg/day) treatment. In the experiments releated to the fibrinolytic system, the plasma euglobulin lysis time (ELT), fibrin plate lysis area, thrombin time and fibrinogen were determined. Before and after the treatment» the results of ELT were 162.0 - 42.0 minutes and 82.0 - 26.0 minutes respectively. The lysis area obtained on + 2 +2 fibrin plates were 24.4 - 8.2 mm and 56.6 - 12.5 mm before and after Def ibrotide treatment. A significant change dit not occur in thrombin time and fibrinogen amount in plasma. After Def ibrotide a remarkable decrease was observed on adhesion to formvar membrane and on the aggregate formation of platelets.t ?61- Reqression of the canalicular system swelling, the dis- appearence of the granular centralisation, the homogeneous distribution of the granules in the cell were observed on the electron microqraphes obtained by thinsectioning. In conclusion, Def ibrotide causes a remarkable regression of the^abnormal state of platelets ul trastructurally as veil as normalizing the fibrinolytic system in atherosclerotic patients.