Defibrotid fraksiyonlarının fibrinolitik ve antitrombotik aktivitelerinin incelenmesi
- Tez No: 40691
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Defibrotid, endotel hücre fonksiyonlarını modüle ederek profibrinolitik ve antitrombotik etki gösteren bir ilaçtır. İlaç endotel hücrelerden doku plazminojen aktivatörlerini (tPA) ve prostasiklin (PGI2) sentezini arttırırken plazminojen aktivatör inhibitörlerini (PAI) sentezini azaltır. Defibrotid memeli dokusundan ekstrakte edilen molekül ağırlıkları 15-30 kD arasında değişen tek iplikli polideoksiribonukleotid tuzudur. Elektroforetik ve kromotografik çalışmalar defibrotidin çeşitli uzunluktaki DNA fragmentlerinin karışımı olduğunu göstermektedir. Defibrotidin farklı fraksiyonlarının farklı spesifik etkilerden sorumlu olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, defibrotid Sephadex G-75 kolon kromatografisinden geçirilerek molekül ağırlıklarına göre fraksiyonlarına ayrıldı. Öncelikle defibrotid ve fraksiyonlarının doğrudan ve endotel bağımlı fibrinolitik etkisi incelendi. İlaç ve fraksiyonlarının doğrudan plazmaya ilave edilmesi, plazmanın euglobulin erime zamanını (ELT) kontrola kıyasla değiştirmediği saptandı. Defibrotid ve fraksiyonları insan göbek kordon veninden hazırlanmış endotel hücre kültürü ile 1 ve 24 saat inkübe edildi. Inkübe edilmiş kültür medyumlarının plazmanın euglobulin erime zamanı (ELT) üzerine etkileri araştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Defibrotide is an profibrinolytic and antithrombotic drug which modulates endothelial function. The drug increases tissue plasminogen activator (tPA) and prostacyclin (PGI2) and decreases plasminogen activator inhibitor (PAI) synthesis of endothelial cells. Defibrotide ıs a deoksırıboucleotıc acid denvanve extracted from mammalian tissues. It is the sodium salt of single stranded polydeoksiribonucleotid of mw 15 to 30 kD. Electrophoretic and chromatographic analysis demostrated that defibrotide is a mixtures of DNA fragments of various lengths. It is possible that different fragments of defibrotide may be responsible for the different spesific effects. In this study first, we fractionated defibrotide by Sephadex G-75 column chromatography and investigated direct and endothelium dependent fibrinolytic effect of major fractions on euglobulin lysis time (ELT). Addition of defibrotid and its fractions to human plasma samples directly before separating the euglobulin fraction did not change ELT of plasma samples. Cultured human umbilical vein endothelial cells (HUVEC) were incubated with defibrotide and its fractions at concentration of 100 |j.g/ml for 1 and 24 hours respectively. Addition of incubation medium to plasma shortened euglobulin lysis time (ELT) but each fraction at different extend.