Ratlarda deneysel osteoartrit modelinde intraartiküler polydeoksiribonükleotid ve hyaluronik asit uygulamalarının karşılaştırılması
Comparison of histological effects of polydeoxyribonucleic acid and hyaluronic acid in experimentally induced osteoarthritis of the knee joints of rats
  1. Tez No: 713169
  2. Yazar: NAZIM KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRŞADİ İSTEMİ ALP YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç Bu çalışmada deneysel osteoartrit oluşturulan ratlarda intraartiküler polideoksiribonükleik asit ve hyalüronik asidin uygulamalarının sonuçlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem Çalışmada her grupta 10 olmak üzere toplam 30 rat kullanılmıştır. Ratların ön çapraz bağları kesilerek osteoartrit oluşturulmuştur. İntraartriküler olarak 1. Grupta (polideoksiribonükleik grubu ) 100 µg ( 0,05 cc ) polideoksiribonükleik , 2. grupta (hyalüronik asit grubu ) 100 µg ( 0.05 cc ) hyalüronik asit ve 3. grupta ( kontrol grubu ) 50 µl saline solusyonu uygulanmıştır. 4 hafta sonra ratlar sakrifiye edilmiş ve elde edilen preparatlar histopatolojik olarak Mankin sınıflaması kullanılarak ( kıkırdak yapısı , hücresel anormallik , matriks boyanması , tidemark devamlılığı ) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim The histological effects of intra-articular polydeoxyribonucleic acid and hyaluronic acid in experimentally induceed osteoarthritis of the knee joints of rats were investigated. Method Thirty rats were divided into three groups , i.e, polydeoxyribonucleic acid group , hyaluronic acid group and saline group . Osteoarthritis of the knee joints of the rats were induceed by acl-transection . The polydeoxyribonucleic acid group was injected with 100 µg ( 0,05 cc ) polydeoxyribonucleic acid. The hyaluronic acid group was injected with 100 µg ( 0,05 cc ) hyaluronic acid. The saline group was injected with 50 µl ( 0.05 cc ) of 0.9 % sodium chloride solution. All of the rats were sacrificed on day 29 and the right knee joints were prepared , and evaluated histologically by Mankin classification.