Çin'de 90'lı yıllardan sonraki yeni nesil evlilik tercihleri üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on marriage preferences of new generation in China
- Tez No: 714952
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TOPCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Aile, toplumu oluşturan temel birimdir. Ailenin oluşumu ve aile mutluluğunun devamlılığı, toplumun ahlaki gelişimini doğrudan etkilemektedir. Eş seçimi aile oluşumu ve evlilik için bir ön koşuldur. Eş seçimi kriterlerinin ve yöntemlerinin seçimi aile oluşumunun şeklini ve kalitesini etkileyen faktörlerden birisidir. Bu faktör aynı zamanda toplumun işleyişini ve gelişimini de etkiler. Eş seçme sürecinde insanlar, eş seçme kriterlerinden ve sosyal çevresel faktörlerden etkilenecektir. 90 sonrası kuşağın gençleri eş seçim yöntem ve kriterlerini inceleyerek modern toplumun ideolojik kültür ve davranış kalıplarındaki değişiklikleri anlayabilmekte ve tüm dönemin nabzını kavrayabilmekteyiz. Bu çalışmada 90'lı yıllardaki eş seçme usulü ile ilgili olarak, 90'lı yıllardan sonra eş seçme kriter ve yöntemlerini analizi ve ülkemizdeki toplumsal geçiş döneminin arka planı altındaki faktörleri incelenmesi amaçlanmaktadır. 1978'de Çin'in reform ve dışa açılması, sosyal verimliliği büyük ölçüde etkilemiş, Çin'in ekonomi, inşaat ve birçok alanda kalkınmasını hızlandırmıştır. Bu süreç, insanların maddi ve kültürel yaşam alanındaki reformu beraberinde getirmiş, insanların dış dünya ile temas etmesi için fırsatları arttırmış, evrensel kültürel değişim ve egzotik kültür entegrasyonunu teşvik etmiştir. Bu, insanların kültürel değerleri ve davranışları üzerinde benzeri görülmemiş değişiklikler meydana getirmiştir. Sosyal çevrenin tutumundan etkilenen 90 sonrası gençler, eş seçme sürecinde hem geleneksel hem de özgün kriter ve eş seçimi yöntemleri oluşturmuştur. Bu tezde, literatür taraması sonucu elde edilen verilerin analizi ve online görüşmeler ile modern gençlerin his ağırlıklı duygusal eş seçimini kriterleri, sosyal uyumluluk konusu ve geleneksel tarzdan farklı olan“ilk görüşte aşk”stili olan eş seçme kriterlerine değinilmiştir. Ayrıca bunlara karşılık gelen özgür aşk, görücü usulü eş seçimi ve çöpçatan usulü eş seçimi üzerinde durulmuştur. Sosyoloji bilimi teorilerine dayanılarak duygusal uyum, sosyal kaynak eşleştirme ve“ilk görüşte aşk”kriterlerinin yanı sıra özgür aşk, görücü usulü eş seçimi ve aracı usulü (çöpçatan) eş seçimi yöntemleri açıklanmıştır. İnsanların eş seçim süreci, eş seçimi seçenekleri için sosyal ağları kullanma süreci olarak da görülebilir. Bu süreçte, insanlara“güçlü bir ilişki”ağ desteği sağlamak için aracı işlevi olan akraba ve arkadaşlar geleneksel güven kaynağı olmaktadır. İzdivaç programları ve internet, sosyal medya aşk ilişkisi ile eş seçimi gibi yeni aracı medya gençlerin eş seçiminde“zayıf ilişki”ağ desteği sağlar. Bu tezin temel özelliklerinden biri de, tezde kültürel sosyalleşme fonksiyonu, sosyal yapı, toplumsal iş bölümü, sosyal hareketlilik, sosyal ağ, sosyal değişim ve diğer sosyolojik kavram ve ilkeler ile 90 sonrası gençlerin eş seçim kriterleri ve eş seçim yöntemlerinin kullanılmasıdır. Tabiki, literatür araştırma kaynakları ve online görüşmelerin sınırlamaları yüzünden analiz sürecinde birtakım eksiklikler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Family is the basic unit that makes up society. The formation of the family and the continuity of family happiness directly affect the moral development of society. Spouse selection is a prerequisite for family formation and marriage. The choice of spouse selection criteria and methods is one of the factors affecting the shape and quality of family formation. this factor also affects the functioning and development of society. In the spouse selection process, people will be affected by spouse selection criteria and social environmental factors. By examining the methods and criteria of spouse selection of young people after 90, we can understand the changes in the ideological culture and behavior patterns of modern society and understand the pulse of the entire period. As for the spouse selection procedure in the 90s, we should analyze the criteria and methods of spouse selection after the 90s and examine them against the background of the current social transition period in our country. The reform and expansion of China in 1978 greatly affected social productivity and accelerated China's development in the economy, construction and many areas. This process brought about reform in the material and cultural life of people, increased opportunities for people to come into contact with the outside world, and promoted universal cultural change and exotic cultural integration. This has led to unprecedented changes in people's cultural values and behavior. Affected by this change in the external social environment, post-90 young people have established both traditional and original criteria and methods of wife selection in the process of wife selection. In this thesis, the analysis of the data obtained as the result of the literature review and online interviews with the feeling of mainly modern youth emotional criteria for the selection of a mate, the vehicle is based on matching criteria and the nature of social resources in partner selection, which is different from the traditional style“love at first sight”a style in which mate choice criteria are summarized also the corresponding free love matchmaking blind peer selection and choice of procedure you are focused on. Based on theories of Sociological Science, emotional adaptation, social resource matching and“love at first sight”criteria, as well as Free Love, Blind Date Selection and İntermediary Method (matchmaker) wife selection methods are explained. The people, is can also be seen as the process of using social networks for mate selection options. In this process, relatives and friends become the traditional source of trust as the intermediary model to provide people with“strong relationship”network support. Marriage Programs and new tool media such as spouse selection with the internet, social media love relationship provides“weak relationship”network support in young people's spouse selection. One of the main features of this thesis is the use of spouse selection criteria and spouse selection methods of young people after 90 of cultural socialization function, social structure, Social Work Department, social mobility, social network, social change and other sociological concepts and principles. Of course, some shortcomings in the process of analyzing literature by research sources and the limitations of online interviews have emerged.