Kanola (Brassica napus L.) bitkisinin beslenme ve bazı ağır metal içeriklerinin araştırılması: Süleymanpaşa ilçesi örneği
Investigation of nutrition and some heavy metal contents of canola (Brassica napus L.) plant: case of Suleymanpaşa district
  1. Tez No: 714955
  2. Yazar: SERDAR GÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİNÇ ADİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Birim alandan en yüksek verimi almak için konvansiyonel tarım yapılmaktadır. Bilinçsiz gübreleme ile birlikte kirlilik gibi çeşitli sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu durum tarım alanlarının değerlendirilmesinin yapılıp doğru gübre uygulamaları ile aşılabilir. Sürdürülebilir tarım için sürdürülebilir toprak verimliliği sağlanmalıdır. Bu çalışma Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde yetiştirilen Kanola bitkisinin beslenme ve bazı ağır metal içeriklerinin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma amacı doğrultusunda Süleymanpaşa ilçesinin 20 mahallesinden toprak ve bitki numuneleri alınarak analiz edilmiştir. Toprak ve bitki numunelerine ait analiz sonuçları referans değerler ile karşılaştırılarak incelenen Kanola alanlarının beslenme ve bazı ağır metal içerikleri tespit edilerek jeoistatistiksel modelleme ile haritaları çıkarılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, kanola ekim alanlarından alınan bitki numunelerinin Azot, Fosfor, Potasyum, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Bakır, Mangan, Çinko, Bor, Nikel, Alüminyum değerleri sırasıyla %3,67-%7,31; %0,21-%1,23: %1,92-%2,72; %1,53-%4,78; %0,22-%0,51; 279,50 mgkg-1-1161,50 mgkg-1; 42,00 mgkg-1-54,25 mgkg-1; 241,00 mgkg-1-447,75 mgkg-1; 40,25 mgkg-1-71,75 mgkg-1; 46,00 mgkg-1-140,50 mgkg-1; 3,49 mgkg-1-16,40 mgkg-1; 129,25 mgkg-1-781,00 mgkg-1arasında bulunmuştur. Bu değerlerin %30'unda P, %100'ünde K eksikliği görüldüğü belirlenmiştir. Makro bitki besin elementleri değerlendirildiğinde %90 oranında N, %15'inde P, %25'inde Ca yüksek düzeyde, mikro bitki besin elementleri değerlendirildiğinde %100'ünde Fe ve Cu, %95'ünde Mn, %65'inde Zn toksik. %80'inde ise B'nin toksik düzeyde olduğu tespit edilmiştir. %10'unda N, %55'inde P, %75'inde Ca, %100'ünde Mg, %5'inde Mn, %20'inde B, %35'inde Zn yeterli düzeyde sahip olduğu tespit edilmiştir. Ağır metallerden nikelin %75 oranında toksik olduğu tespit edilmiştir. Kanola tarlalarından alınan toprak örneklerinin bazı toprak özelikleri sırasıyla tekstür sınıfı tın, killi tın, kumlu killi tın olarak değişmektedir. Buna göre toprakların %35'i tın, %50'si killi tın %15'i ise kumlu killi tın tekstür sınıfındadır. pH 4,76-7,79 arasında olup %10'u orta asit, %15'i hafif asit, %20'si nötr, %55'i ise hafif alkalin karakterlidir. EC % 0,01 - %0,06 arasında olup toprakların %100'ü tuzsuzdur. Organik madde %0,88 - %2,55 arasında olup toprakların %5'i çok az, %70'i az %25'i ise orta derecede organik maddeye sahiptir. Kireç eseri - %20,64 arasında olup toprakların %35 kireçsiz, %30'u kireçli, %30'u orta kireçli, %5'i ise fazla kireçlidir. Bu değerlerin %60'ınde N, %15'inde Mg noksanlığı görülmektedir. Makro besin elementleri değerlendirildiğinde %55'inde P, %15'inde K, %75'inde Ca fazla düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte %40'ında N, %25'inde Ca, %85'inde Mg orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Makro elementlerden fosfor ve potasyum; %45'inde P, %85'inde K yeterli düzeyde olduğu ortaya konulmuştur. Bu veriler sonucunda, Süleymanpaşa İlçesi'nde yapılan kanola tarımında öncelikli olarak potasyumlu ve fosforlu gübrelemeye önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Conventional agriculture is used to get the highest yield from the unit area. Various problems such as pollution arise with unconscious fertilization. This situation can be overcome with the evaluation of agricultural areas and correct fertilizer applications. Sustainable soil fertility must be ensured for sustainable agriculture. This study was carried out to investigate the nutrition and some heavy metal contents of Canola plant grown in Tekirdağ province Süleymanpaşa district. For the purpose of the study, soil and plant samples were taken from 20 neighborhoods of Süleymanpaşa district and analyzed. The analysis results of the soil and plant samples were compared with the reference values, the nutrition and some heavy metal contents of the Canola fields were determined, and the maps were drawn with geostatistical modeling. According to the findings, the nitrogen, phosphorus, potassium, calcium, magnesium, iron, copper, manganese, zinc, boron, nickel and aluminum values of the plant samples taken from the canola cultivation areas were between %3,67-%7,31; %0,21-%1,23: %1,92-%2,72; %1,53-%4,78; %0,22-%0,51; 279,50 mgkg-1-1161,50 mgkg-1; 42,00 mgkg-1-54,25 mgkg-1; 241,00 mgkg-1-447,75 mgkg-1; 40,25 mgkg-1-71,75 mgkg-1; 46,00 mgkg-1-140,50 mgkg-1; 3,49 mgkg-1-16,40 mgkg-1; 129,25 mgkg-1-781,00 mgkg-1.It was determined that 30% of these values had P deficiency and 100% of them K deficiency. When macro plant nutrients are evaluated, 90% of them had high ratio of N, 15% of them had high ratio of P, 25% of them had high ratio of Ca, When micro plant nutrients are evaluated, 100% of them had toxic level of Fe and Cu, 95% of them had toxic level of Mn and 65% of them had toxic level of Zn and 80% of them had toxic level of B.N in 10% of samples and P in 55% of them, Ca in %75 of them, Mg in %100 of them, Mn in %5 of them, B in %20of them, Zn in %35 of them are sufficient. It has been determined that nickel, one of the heavy metals, is 75% toxic. Some soil properties of soil samples taken from canola fields change as texture class loam, clay loam, sandy clay loam, respectively. According to this, 35% of the soils are in loam, 50% are in clay loam and 15% are in sandy clay loam texture class. The pH is between 4.76-7.79, 10% medium acid, 15% slightly acid, 20% neutral and 55% slightly alkaline. The EC is between 0.01% and 0.06%, and 100% of the soil is salt-free. Organic matter is between 0.88% and 2.55%, and 5% of the soil has very little, 70% less and 25% has moderate organic matter. Lime trace quantity between -20.64%, and the soils are 35% lime-free, 30% calcareous, 30% moderately calcareous, and 5% more calcareous. These values found among N deficiency is observed in 60% of these values and Mg deficiency in 15%. When macronutrients were evaluated, it was determined that 55% of P, 15% of K, 75% of Ca were in excess level. It was determined that 40% of them were N, 25% of them Ca, 85% of them Mg were at moderate level. 45% of them were P and 85%.As a result of these data, priority should be given to potassium and phosphorus fertilization in canola agriculture in Süleymanpaşa District.