Assessing the sustainability of urban agriculture: The case of Çankaya municipality
Kentsel tarımın sürdürülebilirliğinin değerlendirilmesi: Çankaya belediyesi örneği
- Tez No: 714966
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Tarım, kent içinde yürütülen en temel ekonomik faaliyet olarak, antik çağlardan beri insanlar için hem ekonomik hem de sosyal bir anlam ifade etmiştir. Ancak sanayileşme, kentlerde tarım dışı faaliyetlerin önceliğinin artmasına neden olmuştur. Sonuç olarak, tarımsal faaliyetler şehir içindeki önemini yitirmiş ve daha çok kırsal bağlamla ilgili faaliyetler haline gelmiştir. Tarım genellikle kırsal alanla ilişkilendirilse de hızlı kentleşme, kırsaldan kentlere göç, kentte yüksek işsizlik ve kentsel yoksulluğun yol açtığı ekonomik, sosyal ve çevresel sorunlar kentsel bağlamda tarımsal faaliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Bu yeni akım“Kentsel Tarım”olarak adlandırılmaktadır. Kentsel tarım, ekonomik, sosyal ve çevresel alanlarda olumlu etkileri olması nedeniyle Dünya genelinde hızla gelişmektedir. Kentsel tarımın gelişmekte olan ve gelişmiş kentlerin geleceği ve sürdürülebilirliği açısından kuşkusuz önemli bir rol oynadığı iddia edilmektedir. Bu nedenle, kentsel tarım birçok ülkede sürdürülebilir kalkınma stratejisi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu noktada kentsel tarım ve sürdürülebilirlik ilişkisinin anlaşılması ve kentsel tarımın sürdürülebilirliğe katkılarının değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Çeşitli yazarlar kentsel tarım ve sürdürülebilirlik arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu iddia etseler de kentsel tarım ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi anlamak için daha analitik bir çerçeveye ihtiyaç vardır. Bu nedenle tezin amacı, kentsel tarım ve sürdürülebilirlik arasındaki ilişkiyi tanımlamak için bir değerlendirme çerçevesi sunmaktır. Bu ilişki, sürdürülebilirliğin ekonomik, sosyal ve çevresel boyutu açısından literatürde bulunan çeşitli tema ve göstergelerle incelenmiştir. Ardından Ankara Çankaya Belediyesi'nin kentsel tarım faaliyetleri bu temalar ve göstergeler ışığında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Agriculture, as the basic economic activity carried out inside the city, has had both economic and social meaning for people since ancient times. However, industrialization caused an increase in the priority of non-agricultural activities in cities. As a result, agricultural activities had lost their importance inside cities, and were becoming mostly related to a rural context. Although agriculture is generally associated with a rural context, the economic, social, and environmental problems originated by rapid urbanization, rural migration to cities, high level of unemployment, and urban poverty caused a rise in agricultural activities in the urban context. This new trend is called“Urban Agriculture”. Urban agriculture is developing rapidly worldwide because of its positive impacts in economic, social, and environmental areas. It is claimed that urban agriculture undoubtedly plays an important role in the future of the developing and developed cities and their sustainability. Therefore, it has started to be used as a sustainable development strategy in many countries. In that regard, understanding the relationship between urban agriculture and sustainability, and assessing the contributions of urban agriculture on sustainability have gained importance. Although various authors have claimed that there is a strong positive relationship between urban agriculture and sustainability, more analytical framework is required to construct a better understanding of the relationship between urban agriculture and sustainability. Therefore, the aim of the thesis is to present an assessment framework to define the relationship between urban agriculture and sustainability. This relationship has been examined with various themes and indicators in the literature in terms of the economic, social, and environmental dimensions of sustainability. Then urban agriculture activities of Çankaya Municipality in Ankara were assessed in light of these themes and indicators.