Tunceli'de yayılış gösteren ruminant hayvanlardaki anaerobik fungusların moleküler tanımlanması
Molecular identification of anaerobic fungi in ruminant animals distributed in Tunceli
- Tez No: 714968
- Danışmanlar: DR. BÜLENT KAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Anaerobik Gut Funguslar (AGF) herbivor hayvanların sindirim kanalının bir parçası olan rumen içerisinde bulunan mikroorganizmalar arasında sahip olduğu fibrolitik enzim aktivitesi ve biyoteknolojik potansiyeli oldukça yüksek bazı enzimlerinden dolayı oldukça önemli bir gruptur. Aynı zamanda AGF'ların zorunlu anaerobik özelliği bu mikroorganizmaların kültüre alınma çalışmalarını da değerli olduğunu göstermiştir. Günümüzde AGF'ların cins düzeyinde yeni keşifleri devam ederken bu mikroorganizmaların bazı endsüstriyel alanlarda da çalışma sahaları genişlemektedir. Bu çalışmada Türkiye'de bulunan kültür koleksiyonuna ek olarak bugüne kadar çalışmamış bazı coğrafi bölgelerden olan Tunceli iline ait kırsal alanlardan elde edilen rumen dışkı örneklerinden AGF izolasyonu ve tanımlanması yapılmıştır. Bu tanımlama işlemi hem morfolojik hem de moleküler düzeyde gerçekleştirilmiştir. Moleküler düzeyde tanımlama yapılırken bu mikroorganizmaların internal transcribed spacer (ITS) bölgesi tercih edilmiştir. Elde edilen ITS agaroz jel görüntülemesinden sonra polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ürünlerinin dizi analizi yapılmıştır.Sekans analizi ve morfolojik gözlemler sonucu AGF'ların MUBAM_AGF 1,2,3,4,5,6,11 ve 12 stok numarası verilerekNeocallimastix sp.,MUBAM_AGF 7,8 ve 10 stok numaralı Orpinomyces sp. ve MUBAM_AGF 9 stok numarası verilerek kültüre alınmıştır. Sonuç olarak Tunceli bölgesinde ilk defa yapılan bu çalışma ile hem fungus kültür koleksiyonu hem de bu canlılarla ait DNA kütüphanesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Anaerobic Gut Fungus (AGF herbivores is an important group among the microorganisms in the part of the society, some of the enzymes with fibrolytic enzyme activity and biotechnological potential. At the same time, the anaerobic feature of AGFs is an application used in culturing these scanners. Today, AGFs are new in their classes. These passengers can visit the trainings and use the fields in some industrial usage areas. In addition to the culture collection in Turkey in this study, AGF isolation and samples were made from the samples from the samples that did not work. This process was performed both morphologically and at the molecular level. ITS) preferred site. After the obtained ITS agarose gel, polymerase chain reaction (PCR) sequence analysis was performed. Sequence analysis and logical observations, stock of AGFs MUBAM_AGF,3,4,5,6,11 and 12 were selected k 1,2 Neocallimasti sp., MUBAM_AGF 7,8 and 10 stock images Orpinomyces sp. and MUBAM_AGF 9 stock images were cultured into modelk. As a result, both the mushroom culture collection and the DNA collection study of these living things with this one, which was done for the first time in the Tunceli region.