Fabrication of SnO2/p-Si heterostructures for UV photodetector and photovoltaic applications
UV fotodedektör ve fotovoltaik uygulamalar için SnO2/p-Si heteroyapılarının üretilmesi
  1. Tez No: 715013
  2. Yazar: KENAN ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Düşük maliyetli ve yüksek performanslı bir UV fotodetektörü geliştirmek, askeri ve sivil amaçlı çeşitli uygulamalar için kritik öneme sahiptir. Son yıllarda, geniş bant aralıklı metal oksit yarı iletken/Silikon (Si) heteroeklemlerine dayalı UV fotodedektörlerini gerçekleştirmek için çok çaba sarf edilmiştir. Üstün optik ve elektriksel özelliklerinden dolayı SnO 2 , p-n heteroeklem tabanlı optoelektronik cihazların imalatında büyük ilgi görmüştür. Gelişmiş ışık hasadı ve ışık-malzeme etkileşimini iyileştirme amacı, bizi nanoyapı entegrasyonuna sahip SnO2/p-Si p-n heteroeklem tabanlı UV fotodedektörleri geliştirmeye sevk etti. Burada n-SnO2 (Nanoyapılı)/n-SnO2 (ince film)/p-Si heteroyapıları p-n heteroeklem tabanlı optoelektronik cihazları imal etmek için tasarlanmıştır. Karakterizasyon sonuçları, cihaz mimarisinin üretilen cihazların UV fotodetektör ve fotovoltaik davranışında belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Cihazların ışık algılama performansını değerlendirmek için cihazların kritik performans parametreleri hesaplanmıştır. En iyi performans gösteren cihaz, 43,91 A/W gibi takdire şayan yüksek bir foto-duyarlılık, 2,66x10^13 Jones gibi büyük bir dedektiflik ve 3,76x10^-14 gibi son derece düşük bir güç tüketimi sergilemiştir. Fotovoltaik performansa gelince, 391 nm SnO2 kalınlığına sahip cihaz, % 3.09 ile en iyi güç dönüşüm verimini (PCE) göstermektedir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, UV fotodedektörleri ve fotovoltaik hücre uygulamaları için n-SnO2/p-Si heteroyapılarının üretimi için bir yol ortaya çıkarmıştır. Deneysel sonuçlar tüm yönleriyle yorumlanmış ve cihazların performansını artırmak için ilave modifikasyonlar sunularak tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Developing a low-cost and high-performance UV photodetector is critically substantial for various applications in military and for civilian purposes. In recent years, numerous efforts have been devoted to accomplishing UV photodetectors based on wide band gap metal-oxide semiconductor/Silicon (Si) heterojunctions. Due to its superior optical and electrical properties, SnO2 has attracted tremendous attention for the fabrication of p-n heterostructure-based optoelectronic devices. The aim of enhanced light harvesting and improving light-material interaction has prompted us to develop the SnO2/p-Si p-n heterostructure-based UV photodetectors with nanostructures integration. Herein, n-SnO2 (Nanostructured)/n-SnO2 (thin film)/p-Si heterostructures are designed to fabricate p-n heterojunction based optoelectronic devices. The characterization results reveal that the architecture of the devices plays a decisive role in UV photodetector and photovoltaic behavior of the produced devices. The critical performance parameters of the devices are calculated to evaluate the light- sensing performance of the devices. The best performing device exhibits an admirably high photo-responsivity of 43.91 A/W, a large detectivity of 2.66x10^13 Jones, and an extremely low power consumption of 3.76x10^-14. As for the photovoltaic performance, the device with SnO 2 thickness of 391 nm exhibits the best power conversion efficiency (PCE) of 3.09%. Ultimately, this thesis work has revealed a route for the fabrication of n-SnO2/p-Si heterostructures for UV photodetectors and photovoltaic cell applications. The experimental results are interpreted in all aspects and the thesis is completed by presenting the further modifications to improve the performance of the devices.