Financing municipal investments/services: Emphasis on municipal bonding
Belediye yatırımlarının ve hizmetlerinin finansmanı: Belediye tahvilleri üzerine çözümleme
  1. Tez No: 71502
  2. Yazar: NİLAY TATLISÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZER ERTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
KISA ÖZET Belediye Yatırımlarının ve Hizmetlerinin Finansmanı: Belediye Tahvilleri Üzerine Çözümleme Nilay Tatlısöz Gelişmekte olan ülkelerde belediye hizmetlerine olan talep son yıllarda artmaktadır. Yatırımların ve işletme maliyetlerinin karşılanması için uygulanan finansman yöntemleri genelde klasik metodlara yönlenmektedir. Türkiye belediyelerinin yatırım ve hizmetleri için uygulanacak olan finansman methodları çeşitli olmalıdır. Bu nedenle, alternatif bir finansman yöntemi tanıtılmalıdır. Belediye tahvilleri, Türkiye'de izin verilen bir araç olarak, belediye yatırım ve hizmetlerinin finansmanında kullanılabilir. Bu tezin amacı; Dünya'da ve Türkiye'de belediye yatırımları için uygulanan finansman metodlarını ve Dünya'daki belediye tahvili uygulamalarını incelemek; belediye tahvillerinin uygulanabilmesi için gerekli olan çevresel koşulları (örn. yasal düzenlemeler, sermaye piyasaları, belediyeler) tanımlamak, Türkiye'de belediye tahvilleri uygulamasının avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koymak ve önerilerde bulunmaktır. Bu yüzden, bu çalışma uygulanan methodları ve bulguları tanımlayan ve belediye tahvillerinin Türkiye'de uygulanabilmesi için stratejik öneriler getiren ve aksiyon planı sunan bir tez olarak sunulmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları; (1) belediye tahvillerinin Türkiye'de proje finansmanında (örn. gelir tahvili) kullanılması iyi bir başlangıç olabilir, (2) herhangi bir belediye tahvili uygulamasından önce yasal, kurumsal, ve finansal konularda iyi tasarlanmış ve uygulanan fonksiyonel bir mekanizmanın sağlanması gerekmektedir, (3) tahvillerin daha iyi bir performansa olanak tanıyacak şekilde tasarlanmış (örn. değişken faizli, dönüşlü, vergisiz) olması gerekmektedir, (3) belediyelerin kurumsal yeterliliklerinin geliştirilmesi gerekmektedir, maddeleriyle özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Financing of Municipal Investments and Services: Emphasis on Municipal Bonding By Nilay Tatlı söz The demand for the services of municipalities has been increasing for recent years in developing countries. The attempts to finance the capital investments, to cover operation costs of the services mainly focus on conventional methods. However, the types of financing municipal investments and services are to be various to cover financing needs of Turkish municipalities. Thus, an alternative method of financing should be introduced. Municipal bonding, as a permitted tool of financing in Turkey, may be used for financing municipal investments and services. The objective of this thesis was; to review existing financing methods of investments for municipalities in the World and in Turkey and municipal bonding applications in the World; to descibe the environmental conditions (e.g. legal scheme, capital markets, municipal bodies) for application of municipal bonding; and to illustrate the advantages and disadvantages of the municipal bonding application in Turkey and make recommendations. Thus, the thesis is a descriptive study of available methods and findings where also strategic approach is used for providing the recommendations and action plan for municipal bonding application in Turkey. Results of this study showed that: (1) using municipal bonds for project financing (e.g. revenue bonds) in Turkey may be good start, (2) a well-designed and operated functional mechanism of legal, institutional, and financial aspects should be provided before any application of municipal bonding, (3) the bonds should be designed in such a way that it allows for better performance (e.g. floating-rate, revolving bonds, tax- exempt), and (4) the institutional ability of municipalities should be improved. IV