Comparison of music based multitask exercise program among elderly living in nursing home
Farklı duyusal uyaranların kullanıldığı denge eğitiminin sonuçlarının huzurevinde yaşayan geriatrik bireylerde karşılaştırılması
  1. Tez No: 715038
  2. Yazar: MERVE NUR IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
İstanbul Bu çalışmanın amacı; huzurevinde yaşayan geriatrik bireylerde farklı sensöri girdilerin kullanıldığı denge eğitimi ve ritm ve müzikle ile yapılan kalistenik egzersizlerin sonuçlarının karşılaştırılmaktır. Çalışmaya Haziran 2018-Ağustos 2018 tarihleri arasında Ümraniye Irmak, Ataşehir Adora ve Dragos Adora Huzurevi'nde yaşayan, 65 yaş ve üzerinde olan 16 geriatrik birey( 9K,7E) dahil edildi. Bireyler randomize kontrollü olarak iki gruba ayrıldı. Birinci Gruba (G1) (n=8; 74.00±8.55 yıl) farklı sensöri girdilerin kullanıldığı egzersiz eğitimi uygulanırken, ikinci gruba (G2) (n=8; 77.62±5.15 yıl) ritm ve müzik ile yapılan kalistenik egzersiz eğitimi uygulandı. Egzersiz programları haftada 1 kez, 8 hafta boyunca uygulandı. G1 deki olgular bireysel egzersiz eğitime dahil edilirken, G2 deki katılımcılar grup eğitimine dahil edildiler. Olguların; mobilite, denge ve yürüme parametrelerini değerlendirmek amacıyla zamanlı kalk ve yürü testi yapıldı. Fonksiyonel kapasiteyi ve alt extremite kas kuvvetini değerlendirmek için beş kez otur kalk testi, denge ve düşme risklerini değerlendirmek Berg denge ölçeği kullanıldı. Çalışmada, propriosepsiyon (dorsifleksiyon ve plantar fleksiyon yönünde) ölçüldü. İki nokta diskriminasyonu değerlendirmesi estezyometre ile, vibrasyon algısı diyapozon (128 Hz) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to compare the results of calisthenic exercises with rhythm and music in balance education using different sensory inputs in geriatric individuals living in nursing homes. The study included 16 geriatric individuals (9K,7E) aged 65 years and over living in Ümraniye Irmak, Ataşehir Adora and Dragos Adora Nursing Home between June 2018 and August 2018. Individuals were divided into two groups. The Group 1 (G1) (n=8; 74.00±8.55 years) received exercise training using different sensory inputs, while the Group 2 (G2) (n=8; 77.62±5.15 years) received calisthenic exercise training using with rhythm and music. Exercise programs were performed once a week for eight weeks. Subjects in G1 received individual exercise training, while subjects in G2 received group training. To evaluate mobility, balance and walking parameters of the individuals, the Timed Up and Go Test (TUG) was performed. Five Times Sit to Stand Test ( FTSST) was used to evaluate functional capacity and lower extremity muscle strength, Berg Balance Test (BBT) was used to evaluate balance and fall risks. Proprioception assessment was done with an angle reproduction test in the direction of dorsiflexion and plantarflexion and deviations were recorded.Two-point discrimination with esthesiometer and vibration perception (VP) with a tuning fork (128 Hz) was evaluated.