Sağlık çalışanlarının COVID-19 aşısı olma durumları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Vaccination situations of healthcare professionals against COVID-19 and evaluation of affecting factors
- Tez No: 715039
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Sağlık çalışanlarının aşı kabulünün yüksek olması COVID-19 pandemisi ile mücadelede çok önemlidir. Bu çalışmada sağlık çalışanlarının COVID-19 aşısı olma durumları ve etkileyen faktörlerin değerlendirilmesini amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte kesitsel bir araştırmadır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmakta olan 501 sağlık çalışanı (149 dönem VI tıp öğrencisi, 352 araştırma görevlisi) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri katılımcıların sosyo-demografik bilgileri, COVID-19 anamnez bilgileri, COVID-19 aşısı ve diğer aşılarla ilgili anamnez bilgilerine yönelik sorulardan oluşan 47 soruluk yüz yüze veya çevrim içi doldurulan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS 21.0 istatistik paket programı yardımıyla gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The high acceptance of vaccines by healthcare workers is very important in the fight against the COVID-19 pandemic. In this study, it was aimed to evaluate the COVID-19 vaccination status of healthcare workers and the affecting factors. Materials and Methods: This study is a descriptive cross-sectional research. The study was carried out with 501 healthcare professionals (149 term VI medical students, 352 research assistants) working at Selcuk University Faculty of Medicine. Research data were collected through a 47-question questionnaire, which was filled in face-to-face or online, consisting of questions about the participants' socio-demographic information, COVID-19 anamnesis, COVID-19 vaccine and anamnesis information about other vaccines. All statistical analyzes were performed with the help of IBM SPSS 21.0 statistical package program.