Vardiyalı çalışan ve çalışmayan hemşirelerde biyolojik ritim ve depresyon durumunun incelenmesi
Examination of biological rhythm and depression in shift and non-shift work nurses
- Tez No: 715051
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM ANÇEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Hemşirelik, Nursing
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 79
Özet
Araştırma, vardiyalı ve vardiyasız çalışan hemşirelerin biyolojik ritimleri, depresyon durumlarını ve biyolojik ritimleri ile depresif belirtileri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmada veriler, Sosyodemografik Veri Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDE) ve Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi (BRDG)'nin 01.10.2020 ile 30.06.2021 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde çalışan hemşirelere uygulanmasıyla elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 20 programı kullanılmış, veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogrov-Smirnov, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Sonuçlar p0,05). Cinsiyet, yaş, medeni hal, çocuk varlığı, vardiyalı çalışma ve çalışma yılına göre BRDG ve alt boyut puanlarının farklılaştığı tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and correlational study in order to determine the biological rhythms and depression and association between the biological rhythms and depression in nurses who are working in shifts and non-shifts. The data in the study were obtained by applying the Sociodemographic Data Form, Beck Depression Inventory (BDI) and Biological Rhythm Assessment Interview (BRIAN) to nurses working at Gazi University Hospital between 01.10.2020 and 30.06.2021. SPSS 20 program was used to evaluate the data. In data analysis, descriptive statistics, Kolmogrov-Smirnov, Mann- Whitney U, Kruskal Wallis H, Spearman correlation tests were used. Results were considered statistically significant for p0,05). It was determined that BRIAN and sub-dimension scores differed according to gender, age, marital status, having a child, working in shifts and working year (p0,05).