Vardiyalı çalışma sisteminin kadın hemşirelerin biyolojik ritimleri ve cinsel yaşam kaliteleri üzerindeki etkisi
The effect of shift working system on the biological rhythms and sexual life quality of female nurses
  1. Tez No: 742664
  2. Yazar: KÜBRA ÖZER KARADENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY YEGİNOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Vardiyalı çalışma sisteminin bireylerin fizyolojik ve psikolojik sağlık durumlarını, aile ve sosyal ilişkilerini etkilediği bilinmektedir. Bunun yanında evlilik ve cinsel yaşam üzerinde de etkili olduğu görülmesine rağmen bu konulara yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu bağlamda çalışmada vardiyalı çalışma sisteminin kadın hemşirelerin biyolojik ritimleri ve cinsel yaşam kaliteleri üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki çalışma, Ocak-Mart 2022 tarihleri arasında Trabzon il merkezinde bulunan bir üniversite hastanesinde çalışan 193 evli kadın hemşire ile yürütülmüştür. Veriler,“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Biyolojik Ritim Değerlendirme Görüşmesi Ölçeği (BRDG-Ö)”ve“Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kadın (CYKÖ-K)”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin istatistik analizinde tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve parametrik testler kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that the shift work system affects the physiological and psychological health status of individuals, family and social relations. In addition, although it is seen to be effective on marriage and sexual life, studies on these issues are limited. In this context, it was aimed to determine the effect of the shift work system on the biological rhythms and sexual life quality of female nurses. The descriptive and cross-sectional study was conducted with 193 married female nurses working in a university hospital in Trabzon city center between January-March 2022. The data were obtained by using the“Sociodemographic Information Form”,“Biological Rhythm Assessment Interview Scale (BRAI-S)”and“Sexual Quality of Life Scale-Female (SQLS-F)”. One-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis and parametric tests were used in the statistical analysis of the data.