TUR-P (prostatın transüretral rezeksiyonu) sendromunda hemşirelik risk değerlendirme envanteri'nin geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Development of nursing risk inventory and evaluation of efficiency in YUR-P (transurethral resection of the prostate) syndrome
  1. Tez No: 715062
  2. Yazar: BÜŞRA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Üroloji, Nursing, Urology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Prostatın Transüretral Rezeksiyonu (TUR-P), Benign Prostat Hiperplazi'sine bağlı mesane obstrüksiyonunun cerrahi tedavisinde uygulanan bir ameliyat yöntemidir. TUR-P sırasında, geniş venöz sinüs pleksusları sıklıkla açılır ve irrigasyon sıvısının emilimi TUR-P sendromu adı verilen hastalarda nörolojik ve dolaşım değişikliklerin hemşire tarafından incelenmesi önemlidir. Amaç: Bu çalışmanın amacı, TUR-P sendromunda hemşirelik risk değerlendirme envanterinin geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, doktora tez kapsamında kesitsel ve metodolojik olarak Aralık 2019 – Eylül 2021 tarihleri arasında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Üroloji Ameliyathane Salonunda 154 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırma verileri“Hasta Tanılama Formu”ve ''TUR-P Sendromu Hemşirelik Risk Değerlendirme Envanteri" ile toplandı. Envanter kapsamında ameliyathanede TUR-P ameliyatı başlamadan önce, 30. ve 60. dakikasında dolaşım belirtileri nabız, solunum, saturasyon, sistolik ve diyastolik kan basıncı, vücut sıcaklığı ve nörolojik belirtileri görme bozukluğu, yer, kişi ve zaman oryantasyon durumu, bulantı ve kusma durumu bilgileri alındı. Envanterde hastanın TUR-P sendromu açısından nörolojik ve dolaşım boyutu ile ilgili durumlarına göre riskli hastalar belirlendi. Hastaların ameliyat öncesi, sırası ve sonrası kan laboratuvar değerleri hasta dosyasından alındı. Bulgular: Çalışma kapsamında madde havuzunda yer alan ifadelerin/gösterge/belirtilerin ölçmeye çalıştığımız yapıyı ne derece ölçebildiğini belirlemek amacıyla uzman görüşüne başvuruldu. Fleiss Kappa katsayısı 0,81 olarak bulundu. Ölçme aracının yapı geçerliğine ilişkin delil sunmak amacıyla farklı gruplar tekniğinden yararlanıldı. Bu aşamada hastanın laboratuvar sonuçları esas alınarak 5 farklı uzmandan hastaları 0=Risk yok ve 1=Risk var şeklinde sınıflamaları istendi. Daha sonrasında TUR-P sendromu riski olan ve olmayanların ölçme aracında yer alan hastanın nörolojik ve dolaşım bulguları arasında karşılaştırmalar yapıldı. Envanterin ayırıcılığını test etmek amacıyla diskriminant analizi yapıldığında kanonik korelasyon özdeğeri= 0,475 ve Wilks' Lambda = 0,774 bulundu. Kanonik korelasyon değerinin karesi alındığında (0,225), bağımlı değişkendeki varyansın %22,5'inin açıklandığı anlamına gelmektedir. Buna göre envanterin diskriminant fonksiyonu elde edildi. Diskriminant fonksiyonunun mutlak değerine göre hastanın TUR-P sendromu risk durumuna karar verilebilecektir. Sonuç ve Öneriler: TUR-P ameliyat sürecinde hastanın izlenmesi ve takibinde sorumlulukları olan hemşirelerin TUR-P ameliyatı olan hastaların TUR-P sendromu riskini değerlendirebileceği bir envanterin olması, ameliyat sırası ve sonrası hastanın hemşirelik bakım sürecini planlamak ve ortak dil oluşturmak açısından oldukça önemlidir. Geliştirilen TUR-P Sendromu Hemşirelik Risk Değerlendirme Envanteri TUR-P sendromu riskini değerlendirmek için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Transurethral Resection of the Prostate (TUR-P) is a surgical method used in the surgical treatment of bladder obstruction due to Benign Prostatic Hyperplasia. During TUR-P, large venous sinus plexuses are frequently opened, and it is important that the nurse examines the neurological and circulatory changes in patients with TUR-P syndrome, absorption of irrigation fluid. Objective: The aim of this study is to develop the nursing risk assessment inventory and evaluate its effectiveness in TUR-P syndrome. Materials and Methods: This study was carried out as a cross-sectional and methodological study within the scope of doctoral thesis with 154 patients in the Urology Operating Room of Aydın Adnan Menderes University Application and Research Hospital between December 2019 and September 2021. Research data were collected with the“Patient Diagnosis Form”and“TUR-P Syndrome Nursing Risk Assessment Inventory”. Within the scope of the inventory, information about circulation symptoms, pulse, respiration, saturation, systolic and diastolic blood pressure, body temperature and neurological symptoms, visual impairment, place, person and time orientation status, nausea and vomiting status were obtained at the 30th and 60th minutes before the start of TURP surgery in the operating room. In the inventory, risky patients for TURP syndrome were determined according to the neurologic and circulatory aspects of the patient. Preoperative, intraoperative and postoperative blood laboratory values of the patients were obtained from the patient file. Results: In order to determine to what extent the expressions/indicators/symptoms in the item pool within the scope of the study can measure the structure we are trying to measure, the expert opinion of 10 faculty members was consulted with the recommendations of the doctoral thesis recommendation committee. The Fleiss Kappa coefficient was found to be 0.81. Different groups technique was used to provide evidence for the construct validity of the measurement tool. At this stage, based on the patient's laboratory results, 5 different specialists were asked to classify the patients as 0=no risk and 1=risk. Afterwards, comparisons were made between the neurological and circulatory findings of the patient, who was included in the measurement tool of those with and without TUR-P syndrome. A significant difference was found between the When discriminant analysis was performed to test the discriminant of the inventory, the canonical correlation eigenvalue = 0.475 and Wilks' Lambda = 0.774. When squaring (0.225) to interpret the canonical correlation value, it means that 22.5% of the variance in the dependent variable is explained. Accordingly, the discriminant function of the inventory was obtained. According to the absolute value of the discriminant function, the risk status of the patient for TUR-P syndrome can be decided. Conclusion and Suggestions: Having an inventory in which nurses who have active responsibilities in the monitoring and follow-up of the patient during the TUR-P surgery process can evaluate the risk of TUR-P syndrome of the patients who have had TUR-P surgery is very important in terms of planning the nursing care process of the patient during and after the surgery and creating a common language. The developed TUR-P Syndrome Nursing Risk Assessment Inventory is a valid and reliable measurement tool to evaluate the risk of TUR-P syndrome.