Konvansiyonel ve geri dönüştürülmüş kumaşlarda terbiye etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of finishing efficiency in conventional and recycled fabrics
- Tez No: 715099
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DİLEK KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında; konvansiyonel ve geri dönüştürülmüş kumaşlara uygulanmış olan terbiye işlemlerinin kumaş performansına etkisinin incelenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla; geri dönüşüme uygun bir polimer olan polietilen tereftalat ile üretilen poliester kumaşlar seçilmiştir. Kullanım alanı farklı %100 konvansiyonel ve %100 geri dönüştürülmüş olarak üretilen kumaşlara kullanım alanlarına uygun olacak şekilde terbiye işlemleri uygulanmıştır. Uygulanmış olan terbiye işlemleri sonunda kumaşlara yırtılma mukavemeti testi, kopma mukavemeti testi, Martindale abrazyon testi, Martindale pilling testi, yıkama çekmesi ve haslık testleri (ışık haslığı, yıkama haslığı, su haslığı, asit-alkali ter haslığı, yaş-kuru sürtme haslığı) yapılmıştır. Ayrıca kumaşlara iç yapı ve mikroskobik analizler uygulanmıştır. Böylece üretimi yapılmış olan kumaşlar belirli test standartları ve analiz yöntemleri dahilinde karşılaştırılmıştır. Çalışma ile, her iki üretim yöntemine ait kumaşların birbiri yerine kullanılıp kullanılmayacağı yapılan test sonuçlarına göre yorumlanmıştır. Ticari olarak kumaşların birbiri yerine belirli koşullar dahilinde kullanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study; it's aimed to examine the effect of finishing processes applied to conventional and recycled fabrics on fabric performance. For this purpose; Polyester fabrics produced with polyethylene terephthalate, a polymer suitable for recycling, were selected. Finishing processes were applied to the fabrics produced as 100% conventional and 100% recycled in different usage areas in accordance with their usage areas. At the end of finishing processes, tear strength test, tensile strength test, Martindale abrasion test, Martindale pilling test, washing shrinkage and fastness tests (light fastness, washing fastness, water fastness, acid-alkali sweat fastness, wet-dry rubbing fastness) were carried out. In addition, internal structure and microscopic analyzes were applied to the fabrics. Thus, the fabrics produced were compared within certain test standards and analysis methods. With the study, it was interpreted according to the test results whether the fabrics of both production methods could be used interchangeably. It has been determined that commercially, fabrics can be used interchangeably under certain conditions.