Kuafaj tedavisinde kullanılan bazı materyallerin toksik etkilerinin ve bu etkilerin mekanizmasının hücre kültüründe araştırılması
Investigation of toxic effects of some materials used in pulp treatment and mechanism of these effects in cell culture
- Tez No: 715108
- Danışmanlar: PROF. AYLİN ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Tüm dünyada koruyucu diş hekimliği uygulamaları giderek yaygınlaşmasına rağmen, çürük nedeniyle erken dönemde diş kayıpları oluşmaktadır. Dişlerin erken kaybı ve çiğneme fonksiyonlarındaki kayıplar nedeniyle beslenme bozukluklarına, psikolojik problemlere ve konuşma bozukluklarına yol açabilmektedir. Bu nedenlerle, oral dokuların bütünlüğünün korunması amacıyla koruyucu diş hekimliği uygulamalarına gereksinim vardır. Tedavide kullanılan kalsiyum hidroksit Mineral Trioksit Agregat (MTA), WellRoot ve TheraCal özellikle düşük toksisiteleri nedeniyle tercih edilmektedir, fakat bu materyallerin toksisite çalışmaları yetersizdir. Ayrıca siyanoakrilatların direk pulpa kuafajı için kullanımları için çalışmaların çoğunda N-Butil Siyanoakrilat kullanılmış olmakla birlikte 2-Oktil Siyanoakrilat ile ilgili çalışma sayısı çok fazla değildir. Bu nedenle bu çalışma 2-Oktil Siyanoakrilat (Dermabond) ın direk pulpa kuafajı için kullanımında oluşabilecek sitotoksik ve genotoksik etkilerinin diğer kuafaj materyalleri ile karşılaştırması açısından önemlidir. Tez çalşmamızda MTA, TheraCal, Well-Root ve Dermabond sitotoksisiteleri MTT testi ile değerlendirildikten sonra, genotoksik etkileri komet testi ile araştırılmıştır. Daha sonra bu etkilerin mekanizmalarını aydınlatmak amacıyla apoptozis, oksidatif stres ve hücre döngüsü tayinleri akış sitometrisi kullanılarak yapılmıştır. Tüm deneyler 24 saat, 1 hafta ve 2 hafta test materyallerine maruz bırakılan besi yeri (ekstrakt yönemi) ile uygulanmıştır. Pozitif kontrol olarak Ca(OH)2, Kerr Life tüm testlerde kullanılmıştır. Tezimizden elde ettiğimiz sonuçlara göre MTA, WellRoot ve Dermabond tüm testlerde kontroller ile benzer sonuçlar vermiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Although preventive dentistry practices are becoming widespread all over the world, early tooth loss occurs due to caries. Early teeth loss can lead to nutritional disorders, psychological problems and speech disorders due to chewing problems. For these reasons, preventive dentistry practices are needed to protect the integrity of the oral tissues. Direct pulp therapy is the treatment performed to ensure that the uninfected pulp is preserved by being covered with a tissue-friendly chemical. Calcium hydroxide, Mineral Trioxide Aggregate (MTA) and TheraCal used during the treatment are preferred due to their low toxicity, toxicity studies of these materials are insufficient. Most studies have reported the use of N-Butyl Cyanoacrylate in pulp therapy. However, there is limited studies on 2-Octyl Cyanoacrylate. For this reason, the aim of this study was to compare the cytotoxic and genotoxic effects of 2-Octyl Cyanoacrylate, which can be used as an alternative for direct pulp therapy, with other materials. In our thesis; the cytotoxicity of MTA, TheraCal-LC, Well-Root ST and Dermabond used in pulp treatment was evaluated using MTT test, genotoxic effects were investigated using comet assay in L929 cell line. Thereafter, apoptosis, oxidative stress and cell cycle determination were performed using flow cytometer to evaluate the mechanisms of these effects. According to the results we obtained from our thesis; MTA, WellRoot and Dermabond gave similar results with the controls in all tests (p>0.05). On the other hand, it was found that TheraCal may have cytotoxic, genotoxic and apoptotic effects at 24-hour and 1-week exposure. Dermabond gave similar results with other test materials and controls in all tests, and it can be concluded that it can be used as an alternative material in pulp treatment.