Diş hekimleri arasında kuafaj tedavi yaklaşımları ve kullanılan materyallerin değerlendirilmesi
Capping treatment approaches and evaluation of used materials among dentists
- Tez No: 794598
- Danışmanlar: PROF. DR. BATU CAN YAMAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türkiye'de aktif olarak çalışmakta olan diş hekimlerinin kuafaj tedavi yaklaşımlarını ve kullandıkları materyalleri değerlendirmektir. Tedavi öncesi teşhis ve tedavi sırasındaki materyal tercihi konusunda veri toplanarak daha fazla bilgiye ihtiyaçların olup olmadığını değerlendirmek hedeflenmiştir. Materyal ve Metot: Çalışmaya Türkiye'de özel ya da devlet kurumunda çalışan diş hekimleri ve uzman diş hekimleri dahil edildi. Çalışmada 25 soruluk bir anket formu kullanıldı ve sosyal medyadan katılımcılara yönlendirildi. Çalışmadan elde edilen verilerin istatistiksel analizleri, IBM SPSS V3 kullanılarak gerçekleştirildi. Gruplara göre kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı ve oranlara ait çoklu karşılaştırmalar Bonferroni düzeltmesi ile incelendi. Analiz sonuçları kategorik veriler için frekans (yüzde) olarak sunuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the treatment approaches and materials used by dentists who are actively working in Turkey. It is aimed to evaluate whether there is a need for more information by collecting data on pre-treatment diagnosis and material preference during treatment. Materials and Methods: Dentists and specialist dentists working in private or public institutions in Turkey were included in the study. A questionnaire of 25 questions was used in the study and directed to the participants from social media. Statistical analyzes of the data obtained from the study were performed using IBM SPSS V3. Chi-square test was used to compare categorical variables according to groups, and multiple comparisons of ratios were analyzed with Bonferroni correction. Analysis results were presented as frequency (percentage) for categorical data.