İndirekt kuafaj tedavisinde kullanılan kalsiyum hidroksit içeren ve kal¬siyum hidroksit oluşturan materyal¬lerden salınan kalsiyum ve hidroksil iyon mikta¬rının in vitro ortamda değerlendiril¬mesi
Evaluation of ca+2 and oh- i̇on diffusion rates of different pulp capping materials used i̇n i̇ndirect pulp capping: an i̇n vitro study
  1. Tez No: 741051
  2. Yazar: MERVE KURUN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİRDEVS TULGA ÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmanın amacı, kalsiyum hidroksit içeren (Calcimol) ve kalsiyum hidroksit oluşturan materyaller( MTA, Biodentin ve TheraCal LC)'den çözünüp dentin kanallarından difüze olarak pulpal dokulara ulaşan Ca+2 ve OH- iyon miktarlarını in vitro ortamda ölçmek ve bu sırada RDT modelinin güvenirliğini test etmektir . Bu amaçla indirekt kuafaj modeli in vitro ortamda simüle edilmiştir. Çalışmada çürüksüz insan 20 yaş dişleri kullanılmış, koronalden standart kaviteler hazırlanmış ve kullanılan kuafaj materyallerinin miktarını standart hale getirmek için koronal kavitelerin tabanında tungsten karbid rond frez büyüklüğünde ikincil kavitasyonlar oluşturulmuştur.Koronal kavitelerin pulpa dokusuna uzaklıklarının(RDT) 1∓ 0.3 mm olması mikrometre ve CBCT kullanılarak sağlanmıştır. Dentin tübüllerinin smear tabakasından arındırılması maksadıyla tüm örnekler 3 dk boyunca %17 'lik EDTA solüsyonu içinde bekletilmiştir. Ardından kuafaj tedavisi uygulanan dişlerin koronal restorasyonları tamamlanmış ve tüm örnekler iki kat cila ile kapatılmıştır. Bu işlemin ardından örnekler 10 ml salin içeren kaplara konulup 37 0 C'de 28 gün boyunca bekletilmiştir. Örneklerin Ca+2 ve OH- iyon miktarları 1. gün, 7. gün ve 28.günde Endüktif Eşleşmiş Plazma Optik Emisyon Spektrometresi(Perkin Elmer Optima, 4300DV) ve pH metre (İnoLab pH7110, Wissenschaftlich-Technische werkstatten GmbH, Dr. Karl-Slevogt- Strase 1, D-82362 Weilheim, Germany) ile ölçülmüştür. Ölçüm sonuçlarına göre tüm süreç boyunca en yüksek Ca+2 iyon değerleri Biodentin ve TheraCal LC grubunda gözlenmiş, bunu MTA ve Calcimol izlemiştir. Calcimol grubu Ca+2 iyon salımı bakımından 1. günde istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmamakla birlikte MTA grubundan yüksek değerler sergilemiş, devam eden süreçte MTA grubundan elde edilen değerlerin Calsimol'den yüksek olduğu ama aralarında yine istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı tespit edilmiştir. En yüksek OH- iyon salımı da ilk gün sonunda Biodentin grubunda görülmüş,devam eden süreçte bu değerlerde azalmalar olduğu tespit edilmiş, MTA Angelus ve TheraCal LC gruplarında bu değerlerin ilk 7 gün içinde artarak Biodentin grubunun ilk gün seviyelerine yakın seyrettiği devam eden süreçte grupların kendi içlerinde artış ve azalmalar olsa da ilk 7 gün sonunda görülen pH değerlerinden düşük değerler tespit edildiği bulgulanmıştır. Buna göre ölçüm periyodu boyunca gerek Ca+2, gerekse OH- salımı bakımından en yüksek değerlerin ilk 7 gün içerisinde tespit edildiği ve ortamın bu süreç sonunda söz konusu iyonlar bakımından doygunluk noktasına ulaşıyor olduğunu söylemek mümkündür. En yüksek Ca+2 ve OH- iyon miktarlarının tespit edildiği Biodentin ve TheraCal LC, biyointeraktif materyaller olarak iyileşme reaksiyonlarının başlamasını indüklemekte, sert doku oluşumunu hızlandırmaktadır. Bu nedenle Biodentin ve TheraCal LC, indirekt kuafaj tedavisinde başarıyla kullanılabilen iyileştirici ajanlardır ve RDT(Remaining Dentin Thickness) modeli bu materyallerin indirekt kuafaj tedavisinde kullanılmaları durumunda biyointeraktivite özelliklerini ne derece gösterebildiklerini in vitro ortamda ölçmek için kullanılması uygun bir tekniktir demek mümkündür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the Ca+2 and OH- ion release of four different pulp capping materials that contain and include Ca(OH)2. Standardized class I cavities( 3 mm buccolingual-3mm mesiodistal) were prepared on the coronal side of extracted human sound third molars using a cylindrical diamond bur (ISO 012). To obtain a more standardized method, second cavities were prepared on the base of coronal cavity using a tungsten carbid round bur with a diameter of 0.2 mm (ISO 016).Pulp tissue was excised. A coronal Remaining Dentin Thickness (1±0.3 mm thick) was prepared within an occlusal-to-pulp cavity system.The whole sample was treated with 17% EDTA to remove the smear layer and indirect pulp-capping was performed on coronal cavities using Calcimol as Ca(OH)2 containing material and MTA, TheraCal LC, Biodentin as forming ones. Glass ionomer cement(Riva) and a composite restorative material(Charisma-Classic) was used for coronal obturation.The external surface was covered by nail varnish except the pulp cavities.The leached Ca+2were measured using Optical Emission Spectrometer (Perkin Elmer Optima, 4300DV) and for OH- ions pH meter(İnoLab pH7110, Wissenschaftlich-Technische werkstatten GmbH, Dr. Karl-Slevogt- Strase 1, D-82362 Weilheim, Germany) was used.The measurements were performed after soaking for 24 hours, 7 days and 28 days in 10 ml saline solution.And the whole samples were stored in 37 0 C during test period. Ca+2 ions were detected in treated water during the experimental period for all materials. Biodentin and Theracal LC had the higher levels for all testing times.In all groups cumulative Ca+2 ions increased during experimental period and it has showed higher values in first seven day than the other measurement times.OH- ion rates were higher in Biodentin group in first day and after that it starts to decrease.