Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi intörn hekimlerinin izolasyon önlemleri konusunda bilgi ve farkındalık düzeyleri
Aydın Adnan Menderes University Medical Faculty internphysicians' knowledge and awareness levels about isolationprecautions
- Tez No: 715147
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCEN ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Sağlık Eğitimi, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Health Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hastane Enfeksiyon Kontrolü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma tanımlayıcı nitelikte olup, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi intörn hekimlerinin izolasyon önlemleri konusunda bilgi ve farkındalık düzeylerini belirlemek, çıkan sonuçlar doğrultusunda öneriler geliştirmek amacıyla 2020 Şubat - 2020 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilmiş nicel bir çalışmadır. Araştırmanın evreni, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesinde 2019-2020 eğitim yılında öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 101 intörn hekimden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak, literatürden yararlanarak hazırlanan ve üç bölümden oluşan anket formu kullanılmıştır. Anketin ilk bölümünde kişisel bilgilerin yer aldığı altı adet soru, ikinci bölümde intörn hekimlerin izolasyon önlemleriyle ilgili bilgilerini değerlendirmek amacıyla hazırlanmış olan ve yalnız bir doğru yanıtın olduğu 15 adet çoktan seçmeli soru, üçüncü bölümünde ise 18 maddeden oluşan intörn hekimlerin izolasyon önlemlerine uyumunu belirlemeye yönelik Beşli Likert Ölçeği şeklinde hazırlanan ifadeler yer almaktadır. Anketler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme ile uygulanmış ve intörn hekimlerin onayları alınmıştır. Araştırmadaki verilerin sonuçları IBM SPSS Statistics 26 programı kullanılarak analiz edilmiş, tanımlayıcı istatistiksel metodlar, Ki-kare ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and quantitative study carried out between February 2020 and June 2020 in order to determine the knowledge and awareness levels of Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine interns about isolation precautions and to develop recommendations in line with the results. The population of the research consisted of 101 intern physicians who studied at Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine in the 2019-2020 academic year and participated in the research voluntarily. As a data collection tool, a questionnaire form consisted of three parts, prepared by the researchers was used. The first part of the questionnaire was consisted of six questions about personal information, the second part, 15 multiple-choice questions with one correct answer to evaluate the knowledge of interns on isolation measures, and the third part the questionnaire consisting of 18 items is a five-point Likert type scale to determine the compliance of interns with isolation measures. There are statements prepared in the form of scales. The questionnaires were administered by the researchers through face-to-face interviews and the trainees' approval was obtained. The results of the data in the research were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 program, descriptive statistical methods, Chi-square and Kruskal Wallis tests were used. P values