Hemşirelerin profesyonel değer algısı ve bağlamsal performans düzeyleri arasındaki ilişki
Relationship between proffessional value perpection and contextual performance levels of nurses
  1. Tez No: 715148
  2. Yazar: MUHTEBER HÜSMENOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, hastanelerde görev yapan hemşirelerin profesyonel değer algıları ve bağlamsal performans düzeyleri ile aralarındaki ilişkinin belirlemesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarım tipinde gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemi İstanbul ilinde 6 bölge başkanlığına bağlı evrenden kura yöntemiyle seçilen (altı eğitim araştırma hastanesi ve dört devlet hastanesi), hemşire sayısı 150 ve üzerinde olan hastanelerde en az altı aydır çalışan, araştırmaya gönüllü 834 hemşire oluşturdu. Araştırmanın verileri, hemşirelerden“Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu'', ”Hemşirelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği'' (HPDÖ) ve "Hastanede Çalışan Hemşirelerde Bağlamsal Performans Ölçeği'' kullanılarak, Ekim 2020- Mayıs 2021 tarihleri arasında toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı analizler kullanıldı. Araştırmaya katılan hemşirelerin, HPDÖ' den 122±16,96 toplam puanı ile profesyonel değer algılarının iyi düzeyde olduğu, insan onuru alt boyutu 43,82±6,44 en yüksek puana sahip olur iken, güvenlik alt boyutu 16,00±2,79 en düşük puana sahip olduğu belirlendi. Hemşirelerin Bağlamsal Performans düzeyleri 4,02±0,47 puan ortalaması ile yüksek düzeyde olduğu saptandı. Ölçeğin kişisel destek boyutunda 4,28±0,49 puan ortalaması ve organizasyonel destek boyutunda ise 3,77±0,58 puan ortalamasına sahip oldukları tespit edildi. Kişisel ve mesleki değişkenlere göre hemşirelerin profesyonel değer algı düzeylerinde ve bağlamsal performans düzeylerinde fark olduğu tespit edildi. Araştırmada hemşireler, profesyonel değerlerini oldukça önemli algıladıkları ve kurumlarında bağlamsal performans sergileyerek kişisel desteğe organizasyonel destekten daha çok önem verdikleri belirlendi. Hemşirelerin profesyonel değer algılarının bağlamsal performansları ile orta güçte pozitif yönde ve istatistiksel olarak ileri derecede anlamlı ilişkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the descriptive and relation-seeking design type in order to determine the relationship between nurses working in hospitals and their professional value perceptions and contextual performance levels. The sample of the study consisted of 834 volunteer nurses working for at least six months in hospitals with 150 or more nurses, selected by lottery method (six training and research hospitals and four state hospitals) from the universe affiliated to 6 regional presidency in Istanbul. The data of the study were collected from nurses between October 2020 and May 2021 by using the“Socio-Demographic Characteristics Information Form”,“Nurses Professional Values Scale”and“Contextual Performance Scale for Nurses Working in Hospitals”. Descriptive and correlational analyzes were used in the statistical analysis of the data. The professional value perception of the nurses participating in the study was at a good level with a total score of 122±16.96, the human dignity sub-dimension had the highest score with 43.82±6.44, and the safety sub-dimension had the lowest score of 16.00±2.79. score has been found. Contextual Performance levels of the nurses were found to be high with an average of 4.02±0.47 points. It was determined that they scored an average of 4.28±0.49 points in the personal support dimension of the scale and 3.77±0.58 points in the organizational support dimension. It was determined that there was a difference between nurses' professional value perception levels and contextual performance levels according to personal and professional variables. In the study, it was determined that nurses perceive their professional values as very important and give more importance to personal support than organizational support by displaying contextual performance in their institutions. It was determined that the professional value perceptions of nurses were associated with their contextual performance in a moderately positive and statistically significant way.