Marka değerinin spor tüketicisi satın alma niyetine etkisi: Decathlon Turksport örneği
The effect of brand value on sports consumer purchase intention: An example of Decathlon Turksport
  1. Tez No: 715156
  2. Yazar: MERVE ŞABANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı marka değerinin spor tüketicisi satın alma niyetine olan etkisini tüketici temelli marka değerini oluşturan, marka çağrışımı, algılanan kalite, marka sadakati ve marka farkındalığı kapsamında Decathlon Türksport örneğinde incelemektir. Araştırma nitel araştırma yaklaşımlarından biri olan fenomenolojik desende tasarlanmıştır olup araştırmanın çalışma grubu maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırma Ankara'daki Decathlon Kentpark mağazasından ayda en az 1 kere alışveriş yapan 14 katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri katılımcılarla yapılan bireysel görüşmelerde kullanılan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilmiş olan veriler içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kuramsal çerçeveye uygun olarak 4 ana tema oluşturulmuştur. Nicosia modeli çerçevesinde oluşturulan birinci tema“Tutum”ikinci tema“Motivasyon”üçüncü tema“Satın Alma Eylemi”ve dördüncü tema ''Deneyim'' olmuştur. Araştırmamızda spor ürünü satın alan tüketicilerin satın alma niyetinin belirleyicileri olarak Nicosia Model'inin ortaya koyduğu tutum, motivasyon, satın alma eylemi ve deneyimin etkilediği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of brand value on sports consumer purchase intention in the Decathlon Turksport sample within the scope of brand connotation, perceived quality, brand loyalty and brand awareness, which constitute consumer-based brand value. The research was designed in a phenomenological design, which is one of the qualitative research approaches, and the study group of the research was determined by the maximum diversity sampling method. The research was conducted with 14 participants who shopped at least once a month from Decathlon Kentpark store in Ankara. Study data were collected using a semi-structured interview form used in individual interviews with the participants. The obtained data were analyzed by content analysis method. As a result of the analyzes made, 4 main themes were formed in accordance with the theoretical framework. The first theme created within the framework of the Nicosia model was“Attitude”, the second theme was“Motivation”, the third theme was“Purchase Action”and the fourth theme was“Experience”. As a result of the research, it has been concluded that the attitude, motivation, purchasing action and experience of the Nicosia Model are affected as the determinants of the purchasing intention of the consumers who buy sports products.