Hemşirelerin liderlik yönelimleri ile hasta merkezli bakım uygulamalarının incelenmesi
Review of nurses leadership orientation and patient-centered care practices
- Tez No: 715157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE VATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Araştırma hemşirelerin liderlik yönelimleri ile hasta merkezli bakım uygulamalarının incelenmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, bir üniversite hastanesinin yetişkin servislerinde çalışan 349 hemşire oluşturdu. Veriler, Ağustos 2021- Eylül 2021 tarihleri arasında, araştırmaya katılmayı kabul eden 185 hemşire ile“Birey Bilgi Formu”,“Çok Yönlü Liderlik Yönelimleri Ölçeği”ve“Hasta Merkezli Bakım Yetkinliği Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde, ortalama (X) ve standart sapma (SD), minimum ve maksimum değerler, frekans ve yüzde değerler kullanıldı. Bağımsız örneklem testi, Post Hoc Testi, Mann Whitney U testi ve Spearman's rho testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to examine the leadership orientations of nurses working in adult services and patient-centered care practices. Materials and Methods: The population of the descriptive study consisted of 349 nurses working in the adult wards of a university hospital. Data were collected between August 2021 and September 2021, with 185 nurses who agreed to participate in the study, using the“Individual Information Form”,“Multidimensional Leadership Orientations Scale”and“Patient-Centered Care Competence Scale”. In the analysis of the data obtained in the study, mean (X) and standard deviation (SD), minimum and maximum values, frequency and percentage values were used. Independent sample test, Post Hoc Test, Mann Whitney U test and Spearman's rho test were used.