Ahmed El-Karamânî tefsîrinin tahkîk ve değerlendirilmesi (Tevbe, Yûnus, Hûd Sûreleri)
Investigation and evaluation Ahmad Al-Karamani̇'s tafsi̇r (Tawbah, Yunus and Hûd Surah's)
  1. Tez No: 715172
  2. Yazar: MUSTAFA TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKPINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 904
Özet
Kur'ânı Kerim'in ilk müfessiri olan Peygamber Efendimizin vefâtından sonra gerek Ashab-ı Kirâm gerek Tâbiîn Dönemi gerekse daha sonraki âlimlerimiz tarafından değişen zaman ve ihtiyâca göre Kur'ân'ın tefsîr edilmesi bir görev olarak addedilmiştir. Tefsîr yazma düşüncesindeki her âlim kendi ilmî yeterliliği ve bakış açısına göre Kur'ân'ı Kerim'i farklı açılardan tefsîr etmeye çalışmıştır. Bu tefsirlerden birisi de 16. yüzyıl Osmanlı âlimlerinden birisi olan Ahmed b. Mahmûd el- Esamm el-Karamânî (ö. 971/1564) tarafından yazılmış hâşiye niteliği olan bir tefsirdir. Eser, birçok el yazması eser gibi kütüphane koleksiyonlarında ortaya çıkarılmayı beklemektedir. Araştırmanın konusu Karamânî Tefsîri'nin Tevbe Yûnus ve Hûd Sûrelerinin Tahkîk ve Değerlendirilmesidir. Araştırmanın amacı; onun yazma halinde bulunan bu tefsîrinin ilgili bölümlerinin tahkîkini yaparak eserin ortaya çıkarılmasına katkı sağlamaktır. Tez müfessirin anlatıldığı dirâse ve tefsîrin ele alındığı Tahkîk şeklinde iki bölümden oluşmaktadır. Yapılan başlıklandırmalar ve verilen dipnotlar ile gerekli görülen açıklamalar yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
After the death of the Prophet Mohammed (Pbuh – sallallahu alayhi wa sallam), who was the first commentator of the Quran, the interpretation of the Quran according to the changing time and need was deemed a duty by both the Companions, Tabiin period (The people who saw the Companions) and our later scholars. Every scholar in the idea of writing tafsir tried to interpret the Quran from different angles according to his own scientific competence and point of view. One of these commentaries and hashıya is the work written by one of the 16 th century Ottoman scholars, Ahmad b. Mahmud al-Asam al-Karamânî (ö. 971/1564). The work awaits to be revealed in library collections, like many manuscripts that will reveal our civilization. The subject of our thesis is the investigation and evaluation of the“Investıgatıon and Evulatıon ıf the Tawbah, Yunud and Hud Surah's of Karamanî Tafsir”. Our aim in our thesis is to make an investigation of the relevant parts of this commentary, which is in the form of manuscript, and contribute to the revealing of the work. Our thesis consists of two parts: reading, in which the commentator is told, and Investigation, where the interpretation is discussed. Explanations deemed necessary are made with the titles and footnotes provided.