Karamânî tefsiri tahkik ve değerlendirilmesi (Ahkâf suresi)
A cri̇ti̇cal edi̇ti̇on and analysi̇s of al-Karamānī's tafsīr: Surah al-Ahqāf
- Tez No: 1008389
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ÖĞMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Ahmed el-Karamânî'nin tefsirinin (ö. 971/1564) bir kısmını ilmî bir tahkik edip ele almakta ve akademik araştırma esaslarına göre incelemektedir. Çalışmada Ahkâf sûresi tefsirinin tahkiki yapılmış; metnin tahkik kurallarına uygun biçimde düzenlenmesine özen gösterilmiş ve eserin ilmî değerini ortaya koyacak şekilde araştırmacılar için faydalı bir şekilde sunulması amaçlanmıştır. Araştırmada mevcut yazma nüshalar toplanmış, aralarında karşılaştırma yapılmış ve metin ilmî esaslara göre yayıma hazırlanmıştır. Çalışma bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde müellifin hayatı, ilmî kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Karamânî'nin Ahkâf sûresinin tefsirindeki yöntemi incelenmiş; dil, nahiv ve belâgat yönleri yanında fıkhî meseleler ve kelâmî konular da değerlendirilmiştir. Ayrıca Kur'ân ilimlerine dair bazı meseleler ile rivayet ve dirayet tefsiri türleri ele alınmış ve müellifin yararlandığı tefsir kaynaklarına işaret edilmiştir. Giriş kısmında yazma nüshalar ile mevcut çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışma elde edilen başlıca sonuçların sunulmasıyla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the tafsir of Ahmed el-Karamânî (d. 971/1564) by employing the method of textual verification (taḥqīq). It is carried out within the framework of academic research methods and the principles of critical editing. The main aim of the study is to prepare the text according to the rules of taḥqīq. In this way, the work is presented in a form that reflects its scholarly importance and makes it available for researchers and students. The study is based on the available manuscript copies of the text. These copies were collected and compared with each other in order to establish the most reliable form of the text. The study consists of an introduction and two main chapters. The first chapter deals with the author's life, scholarly personality, and works. The second chapter examines Karamânî's method in his commentary on Sūrat al-Aḥqāf. It analyzes the linguistic, grammatical, and rhetorical dimensions of the commentary, as well as its engagement with juridical and theological issues. It also explores selected topics in the sciences of the Qurʾān, along with both transmitted (riwāyah) and rational (dirāyah) modes of exegesis. It further identifies the main exegetical sources used by the author. The study presents the verified text on the basis of the available manuscript copies and outlines the main features of Karamânî's exegetical method in his commentary on Sūrat al-Aḥqāf. It also identifies the main exegetical sources used by the author. In this respect, the study provides both a prepared text for scholarly use and an analytical basis for further research on his tafsir.