İbnü'l-Esîr ve en-Nihâye fî Garîbi'l-Hadîs adlı eseri çerçevesinde hadis yorumculuğu ve şerhçiliği
The İmperetion and commentary of İbn al Athir within the frame work of al Nihaya fi gharib al hadith
  1. Tez No: 715233
  2. Yazar: MEHMET ŞEMSİ BALAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ KÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
İslam dininin ikinci dereceden kaynağı olan hadisler, dinin anlaşılıp yaşanmasında önemli bir konuma sahiptir. Hadislerin doğru bir şekilde anlaşılabilmesi için ise rivayetlerin tam olarak anlaşılması lazımdır. Zira Hz. Peygamber hayatta olmadığından dolayı sözlerinin mana itibariyle doğru anlaşılması ve yaşanması hayati önem taşımaktadır. Hadislerin daha iyi anlaşılabilmesi için çaba sarf eden ilim dallarından biri olan Garîbü'l-hadîs ilmi hadislerdeki anlaşılmayan kelimelerin manaları ile ilgilenmektedir. İbnü'l-Esîr'in en-Nihâye adlı eseri de bunlardan biridir. Çalışmada, yazıldığı dönem ve eser özellikleri itibariyle önemli bir yere sahip olan en-Nihâye detaylı bir şekilde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The hadith branch, the second basic source of Islam religion, which makes easy to get understand and interpret the religion itself. Hadith, to be understood clearly speeches (heard from prophet) should be exactly identified purely. Because it is really essential to pass over the prophets speeches correctly by the means of meaning to do followers as the prophet is not alive anymore. Garibu'l hadith source that struggle for better understanding of hadith works on inunderstandable meanings of words. En-Nihaye was written by Ibnu'l-Esir is one of the promounts books. En-Nihaye hadith source book which was published at that time was searched deeply.