الأَمْثَالُ العَرَبِيَّةُ عِنْدَ ابْنِ الأَثِيرِ الجَزَرِيِّ (ت606هـ)في كِتابِهِ 'النِّهَايَةُ فِي غَرِيْبِ الحَدِيْثِ وَالأَثَرِ'
İbnü'l-Esir el-Cezeri'ye göre en-Nihâye fî Garîbi'l-hadîs ve'l-Eser kitabındaki Arap atasözler
- Tez No: 782103
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRETTİN BOLELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırmada kullanımda olan Arap atasözlerinden Sekseninin kapsamlı ve ayrıntılı bir şekilde incelenmesini konu edinmektedir. Araştırmanın örneklemini Mecduddîn İbnu'l-Esîr el-Cezerî'nin en-Nihâye fî ğarîbi'l-hadîs ve'l-eser adlı eseri teşkil etmektedir. Makalenin ilgili kitapta zikredilen bütün atasözlerini kapsayacak şeklide oluşturulmasına dikkat edilmiştir. Araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilgili eserin müellifinin mesellerdeki; nahiv, sarf ve belâgat gibi farklı Arap dili meselelerine dair sunmuş olduğu çıkarımlar ve incelikler ele alınmıştır. İkinci bölüm eserin müellifinin görüş ve tercihlerine ayrılmıştır. Üçüncü bölümde müellifin kısaca ele aldığı meseller ele alınmış ve bunların türleri incelenmiştir. Dördüncü bölüm ise müellifin nispeten daha ayrıntılı olarak ele aldığı mesellere ayrılmıştır. Bunların da türleri söz konusudur. Bütün bu bölümler müellifin tercih ve görüşlerinin ilmi tahlîli ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamda müellifin serdetmiş olduğu mesellere dair şerh ve yorumlarının hangi metoda göre yapıldığına dair tartışmalar ve yorumlara yer verilmiştir. Müellif,ele aldığı meselleri bu alanın temel kaynaklarından çıkarmıştır. Gerekli yerlerde, farklı ilim adamlarının aynı manada zikretmiş oldukları mesellerle mukayeselere yer vermiştir. Bu makalede de müellifin yapmış olduğu mukayese ve tercihlerin isabetli ve hatalı olduğu noktalara işaret edilmiştir. Bu yapılırken de gerekçeler zikredilmiş ve müellifin yapılan yorumlarla ilgili ilk örnek olma dolayısıyla üstünlüğe sahip olduğu durumlar da ortaya konulmuştur. Bütün bu incelemeler ve değerlendirmeler yapılmadan önce tabi ki müellif, eseri ve mesel konusunda gerekli olan ön bilgiler verilmiştir. Araştırmanın son kısmında da gerekli bilimsel üslup ve usulle, ilgili nahiv, sarf, belâgat, edebiyat ve hadis kaynakları da incelenerek elde edilen sonuçlar ve teklifler dile getirilmiştir. Tüm alanlara dair bu kaynaklar kaynakça kısmında da belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research discusses a comprehensive and detailed analysis of eighty of the Arabic proverbs in use. The sample of this research is Majd ad-Dīn Ibn al-Athīr al-Jazari's work called An-nihaya fi gharib al-hadith wa'l athar. It was paid strict attention to create the article in a way that it would cover all the proverbs mentioned in the relevant book. The research consists of four parts. In the first chapter, the inferences and subtleties of the author of the relevant work on different Arabic language issues such as syntax (nahw), morphology (sarf) and rhetoric (balagha) in parables are discussed. The second part is devoted to the views and preferences of the author of the work. In the third chapter, the parables that the author briefly dealt with were discussed and their types were examined. The fourth chapter is devoted to the parables that the author has dealt with in more detail. There are different types of these as well. All these chapters have been evaluated with the scientific analysis of the author's preferences and opinions. In this context, discussions and comments on the method by which the annotations and interpretations of the parables that the author has set forth are given. The author has extracted the parables he dealt with from the main sources of this field. Where necessary, he has included comparisons with the parables that different scholars have mentioned in the same sense. In this article, the correct and incorrect comparisons and choices made by the author are pointed out. While doing this, the reasons are mentioned and the situations where the author has the advantage of being the first example about the comments made are also revealed. Before all these examinations and evaluations are made, of course, the necessary preliminary information about the author, his work and the parable has been presented. In the last part of the research, using the necessary scientific style and method, the results and proposals obtained by examining the related syntax (nahw), morphology (sarf), rhetoric (balagha), literature and hadith sources are expressed. These resources on all fields are also mentioned in the bibliography section.