Yeni medyada gazeteciliğin dönüşümüne dair nitel bir araştırma: Muhabirlerin ve editörlerin basın etiği bağlamında tıklama tuzağına ilişkin algıları
A qualitative research on the transformation of journalism in the new media: Perception of reporters and editors on clickbait within the context of press ethics
- Tez No: 715259
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yeni medya teknolojilerindeki gelişmeler, internetin bulunması ve devamında sivil kullanıma açılmasıyla bilginin üretimi ve dolaşımı hızlanmış ve beraberinde haberlerin ömrü kısalmıştır. Bu durum yazılı basında gazete ve dergilerin satış rakamlarına yansımış ve gazetelerin ayakta kalabilmek için seri ilan ve reklamlara bağımlılığı artmıştır. Geleneksel habercilik pratiklerine oranla haber üretim süreçlerinin çok daha düşük maliyetlerle gerçekleştirilmesi sebebiyle gazeteler zamanla dijitale ortama ağırlık vermeye başlamıştır. Özellikle son dönemde artan kağıt fiyatlarıyla bazı gazeteler basılı edisyonlarını sonlandırarak tamamen dijitalde yayına devam etmişlerdir. Dijital ortamda da reklam gelirine bağımlı hale gelen gazeteler, yazılı basının kullandığı tiraj rakamları yerine, gazetenin internet sitesinin günlük ziyaretçi trafiğini, tıklanma rakamları üzerinden reklam verenlere satmaya başlamışlardır. Bu noktada gelirini arttırmak reklam pastasından daha fazla pay almak isteyen dijital gazeteler, tıklanma sayılarını arttırmaya yönelik bir çaba içerisine girmişlerdir. Bu doğrultuda da clickbait yani tık tuzağı kavramı doğmuş, dijital gazeteler yapılan haberlere tıklatarak site trafiğini arttırmak adına haber başlıklarını manipüle etmeye başlamışlardır. Bu çalışmada, okuyuculara yanıltıcı haber başlıklarını hazırlayan editörlerin konuyla ilgili görüşleri alınmış ve belirlenen araştırma soruları etrafında ana akım medyada çalışan 15 haber editörünün konuyla ilgili görüş ve önerilerine yer verilerek dijital gazetelerin finansmanı için de bir yol çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Until a few years ago now, the most important problems that journalism is faced; cencor, goverment pressure, economical dependencies in brief patronage relationships weecounted. On the other hand, with the help of developing information-communication technologies in recent years, the transfer of the base of journalism to internet and social media generated conversion in journalism applications and ethics, this conversion brought some problems along. By means of being opened to civil use of internet and developing of new media Technologies some changes were experienced in applications of traditional journalism. These changes prepared a conversion to digital in their professional applications and journalists to use click baits as a volunteer or for different purposes and sharing the news as in this form. In this conversion, the economical-political relationships of journalism and the sign of journalism, in brief diverging from in form ingutility professing as a more commercia lutility dominated the shape of conversion. As a result of that, today's newspapers that were transferred to the internet bringing economical benefits to forefrontand“click feeding”is one of the way they applied. Going out of traditional presentation applications, the news shared in the internet, for click ingand increasing the number of visitor, journalism ethics is corrodedand losing trust is observed a gainstreaders. The usage of click baits became one of the key stones of media economy wtih the help of developing social media portals paralel to new media technologies and also an increase in new applications. As a result, economical concerns avoided communication purpose, ethics problems related to professing of journalism occupation occured. In this Master of Social Sciencethesis, journalism conversion in new media is investigated through the usage of click baits via meetings in detail with journalists and editors worked in different new organizations in Turkey. A perspective is presented depending on the personal experiences and observation via transmissions related to the views about clickbait application belong to the media professionals in Turkey and furthermore, during the traditional to digital transition progress in Turkish media the problems experienced by the journalists and also their solution suggestions are exhibited. In the conclusionpart, meetings including results and also experiences of an administrator of a social media account that comes out clickbait newstitles take part.