Jinekolojik kanserli olguların yönetiminde PET-BT kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of PET-CT USE in the management of gynecological cancer cases
- Tez No: 715309
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE HARMA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Jinekolojik kanserler, kadınlardaki morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerinden biridir ve yönetiminde temel tedavi cerrahidir. Kanser evrelemesi ve operasyon öncesi planlamada, vücut tarama ve tümörün metabolik aktivitesini göstermesi PET-BT'nin son yıllarda etkin bir şekilde kullanılmasını sağlamıştır. Araştırmamız endometrium, over ve serviks kanseri başta olmak üzere jinekolojik kanserli olguların yönetiminde PET-BT kullanımının etkinliğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Cerrahisi Bilim Dalı tarafından Ocak 2017 ve Eylül 2021 tarihleri arasında preoperatif PET-BT çekilen, endometrium, over ve serviks kanserli 40 hasta çalışmaya dâhil edildi. Histopatoloji raporları değerlendirmede altın standarttı. PET-BT'de lezyon görülmesi (primer tümör, LNM, uzak organ metastazı) pozitif bulgu kabul edildi. PET- BT'nin lezyonu öngörmedeki doğruluğu, spesifitesi, sensivitesi, PPD ve NPD'si hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Gynecological cancers are one of the most common causes of morbidity and mortality in women, and the mainstay of management is surgery. In cancer staging and pre-operative planning, body scanning and showing the metabolic activity of the tumor have enabled PET-CT to be used effectively in recent years. Our research aims to evaluate the effectiveness of PET-CT in the management of gynecological cancer cases, mainly endometrial, ovarian and cervical cancer. Material and Method: Forty patients with endometrial, ovarian and cervical cancer who underwent preoperative PET-CT between January 2017 and September 2021 by Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Department of Gynecological Oncology Surgery were included in the study. Histopathology reports were the gold standard for evaluation. The presence of a lesion on PET-CT (primary tumor, LNM, distant organ metastasis) was accepted as a positive finding. The accuracy, specificity, sensitivity, PPD and NPD of PET-CT in predicting the lesion were calculated.