Erişkin yaş grubunda ultrasonografik plantar fasya kalınlık değerlendirmesi
Ultrasonographic evaluation of plantar fascia thickness in adults
- Tez No: 715348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KAYGUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Ortopedi ve fizik tedavi polikliniklerine başvuran hasta popülasyonunun bir kısmını 'topuk ağrısı' oluşturmakta ve bunun azımsanmayacak bir bölümünü plantar fasiitis başta olmak üzere plantar fasya ilişkili hastalıklar oluşturmaktadır. Bu çalışmamızda, bu güne kadar topuk ağrısı olmayan sağlıklı erişkin bireylerde plantar fasya kalınlığını ultrasonografik olarak demografik veriler ışığında değerlendirmeyi amaçladık. 2011 yılının Nisan ve Haziran ayları içerisinde Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesine hastalık dışı nedenlerle gelen ve bu güne kadar herhangi bir şekilde topuk ağrısı yaşamadığı bilinen 156 erişkin insanın sözlü ve yazılı onamı alınarak; bu kişilerin 312 topuğundan ultrasonografik olarak ayak tabanı plantar fasya kalınlığı milimetre cinsinden ölçüldü. Çalışmaya bugüne kadar topuk ağrısı yaşamamış, 18 - 65 yaş arası erişkin bireyler dahil edildi. Çalışmaya katılan her bireyin cinsiyet, yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi, memleket bilgileri kaydedildi. İstatistiki bilgiler SPSS 17 for Windows programı ile analiz edildi. Çalışmaya 88 (%56,5)'i bayan, 68 (%43,5)'i erkek) 156 erişkin birey dahil edildi. Olguların yaş ortalaması 37,92±11,40 yıl (18 –65) idi. Ortalama boy 1,68 ±0,085 m (1,50–1,91) olup, ortalama vücut kitle indeksi 25,49 ±3,92 kg/m² (17,2–41,5) idi. Çalışmaya katılan bireylerin sağ plantar fasya kalınlık ortalaması ultrasonografik olarak 3,035 ±0,53 mm (1,8 – 5,1), sol plantar fasya kalınlık ortalaması 3,053± 0,54 mm (1,8–5,0) olarak bulundu (p>0,05). Bu değerler erkek olgularda sağ plantar fasya için 3,284±0,56 mm (2,4-5,1), sol için 3,3±0,55 mm(2,5-5,0) bulunurken (p>0,05); kadın olgularda sağ plantar fasya için 2,84±0,42 mm(1,8-4,1), sol için 2,86±0,44 mm(1,8-4,3) idi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The plantar fascia related diseases are parts of the patient population in daily orthopaedics and physical therapy polyclinics, and it constitutes a substantial portion of heel pain described by patients. In this study, we aimed to evaluate the plantar fascia thickness in asymptomatic healty adult subjects via ultrasonography in the light of demographic data. In April and June of 2011, obtaining an oral and written consent, we measured the plantar fascia thicknesses of 312 feet of 156 adult subjects, being at Baltalimani Bone Diseases Training and Research Hospital for reasons other than illness, who had never experienced any heel pain in anyhow to the day. Adult individuals, aged between 18-65 years old, who had so far never experienced heel pain were included in the study. Each individual's gender, age, weight, height, body mass index and the country informations were recorded among the participants in the study. Statistical data were analyzed with SPSS 17 for Windows program. 156 adult individuals of 88 (56.5%) female and 68 (43.5%) male were included in the study. The mean age was 37.92 ± 11.40 years (18 -65). The average length was 1.68 ± 0.085 m (1.50 to 1.91) and mean body mass index was 25.49 ± 3.92 kg/m² (17.2 to 41.5). The average thickness of the plantar fascia in individuals participating in the study was 3.03 ± 0.53 mm (1.8 to 5.1) for the right foot and was 3.05± 0.54 mm (1.8 to 5.0) for the left foot, ultrasonographically (p>0,05). These values were found to be 3.284 ± 0.56 mm (2.4 to 5.1) for the right plantar fascia and 3.3 ± 0.55 mm (2.5 to 5.0) for the left plantar fascia in male cases (p> 0.05 ), whereas, 2.84 ± 0.42 mm (1.8 to 4.1) for the right plantar fascia and 2.86 ± 0.44 mm (1.8 to 4.3) for the left plantar fascia, in female cases (p> 0.05 ).