Ankilozan spondilitte mikrobiyata ilişkili mediatör düzeyi ve hastalık aktivitesiyle ilişkisi
Gut microbiota mediator level and its relation to disease activity in ankylosing spondylitis
  1. Tez No: 715382
  2. Yazar: HASAN M.H. NASRALLAH HASAN M.H. NASRALLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALTINDAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ankilozan Spondilit (AS), aksiyel iskeleti etkileyen, karakteristik inflamatuvar bel ağrısına neden olan, yapısal ve fonksiyonel bozukluklara yol açabilen yaygın bir inflamatuvar romatizmal hastalıktır. Spinal ossifikasyon, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesinin azalmasına neden olabilir. Bağırsak mikrobiyatasının,birçok hastalığın gelişmesinde önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada, bağırsak mikrobiyata belirteçleri ve klinik parametrelerle ilişkisi, ilaç tedavilerinin bağırsak mikrobiyata belirteçleri üzerine etkisi araştırıldı. Bu çalışmaya en az 2 yıldır tanı almış olan, 18- 65 yaş arası 76 AS hastası (38 anti TNF alan-38 NSAI) ve yaş ve cinsiyet dağılımı uyumlu 38 sağlıklı gönüllü alındı. Hasta ve gönüllülerde, detaylı klinik değerlendirmeler yapıldı. Eritrosit sedimantasyon Hızı (ESR) ve C-Reaktif Protein (CRP), hasta grubunda ayrıca BASDAI ve BASFI skorları kaydedildi. Serum örneklerinde CD14, CTLA4, CXC16, LPS ve TLR4 düzeyleri ELISA yöntemi kullanılarak ölçüldü. Anti TNF tedavisi ve NSAI tedavisi alan hastalar arasında BASDAI ve BASFI skorları karşılaştırıldığında NSAI hastalarında BASDAI ve BASFI skorlarının anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu (p˂0,05). CRP ve ESR düzeylerinin, anti-TNF tedavisi alan AS hastalarında NSAI tedavisi alan hastalara göre anlamlı derecede düşük olduğu bulundu (p˂0,05). Bağırsak mikrobiyata belirteçleri olarak CTLA4, CXC16, LPS ve TLR4 düzeyleri, NSAI tedavisi alan grupta, anti-TNF tedavisi alan ve sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu (p˂0,05). Bir başka belirteç olan CD14 düzeylerinde gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).Yapılan çalışmalarda AS hastalarında bağırsak inflamasyonunun patogenezde önemli olduğu ve mikrobiyatadan etkilendiği belirtilmiştir. Bizim çalışmamızda, Anti-TNF tedavisi alan AS hastalarında CRP ve ESR düzeyleri ile hastalık aktivite skorlarının NSAI tedavisi alan gruba göre daha düşük vekontrol grubuyla benzerolduğu görüldü. Bu sonuçlar Anti-TNF tedavisinin AS'de inflamasyon ve mikrobiyata belirteçleri üzerine daha etkili olduğunu ortaya koydu. Bağırsak mikrobiyata beliteçlerinin, klinik ve inflamasyon belirteçleri ile ilişkisinin AS patogonezinde ve tedavinin vi izleminde gösterge olabileceği ve yeni tedavi stratejileri konusunda katkı sağlayabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is a common inflammatory rheumatic disease that affects the axial skeleton, causes characteristic inflammatory lower back pain, and can lead to structural and functional disorders. It is known that the intestinal microbiota plays an important role in the development of many diseases. In this study, we evaluated the relationship between gut microbiota markers and clinical parameters of AS disease and the effect of drugs on gut microbiota markers. This study included 76 AS patients diagnosed for at least 2 years, aged between 18-65 (38 anti-TNF recipients-38 NSAIs recipients), and 38 age- and sex-matched healthy volunteers. Detailed clinical evaluations were made in patients and volunteers. Erythrocyte sedimentation rate (ESR) and C-Reactive Protein (CRP) were measured in patients and volunteers, BASDAI and BASFI scores were also calculated and recordedin the patient group. CD14, CTLA4, CXC16, LPS and TLR4 levels were measured in serum samples using the ELISA method. When BASDAI and BASFI scores were compared between patients receiving anti-TNF therapy and NSAI therapy, BASDAI and BASFI scores were found to be significantly higher in NSAI recpient group (p˂0.05). When CRP and ESR levels were compared between AS groups, it was found that patients who received anti-TNF therapy were significantly lower than those who received NSAI therapy (p˂0.05). When the intestinal microbiota markers were evaluated between the patients receiving anti-TNF therapy and NSAI therapy and the control group; CTLA4, CXC16, LPS and TLR4 levels were found to be statistically significantly higher in the AS group receiving NSAI treatment compared to the AS group receiving anti-TNF treatment and the healthy control group (p˂0.05). CD14 levels were found to be statistically insignificant between the groups (p>0.05. Studies have shown that intestinal inflammation occurs in AS patients and affected by the microbiota. In our study, it was observed that CRP and ESR levels and disease activity scores in AS patients who received anti-TNF treatment were lower than those of the NSAI treatment group and even closer to the control group. These results show that Anti-TNF therapy is more effective in AS on viii intestinal microbiota markers, and clinical and inflmammation parameters. We think that the relationship of gut microbiota markers with clinical and inflammation markers may be an indicator in the pathogenesis of AS and the follow-up of a treatment and may contribute to new treatment strategies.