Oval kanala sahip ve kalsiyum hidroksit uygulanmış dişlerde farklı irigasyon aktivasyon yöntemlerinin irigasyon solüsyonunun dentin tübüllerine penetrasyonu üzerindeki etkisinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile incelenmesi
Evaluation of the effect of different irrigation activation techniques on the penetration of irrigation solution into dentinal tubules by confocal laser scanning microscopic analysis
- Tez No: 715383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZELİHA UĞUR AYDIN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) uygulanmış oval kanal şekline sahip dişlerde standart iğne irrigasyonu (Sİİ), pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ), endoaktivatör (EA), XP-Endo Finisher (XPF), foton kaynaklı fotoakustik akım (PIPS) ve şok dalgası ile geliştirilmiş emisyon fotoakustik akım (SWEEPS) sistemleri ile gerçekleştirilen irrigasyon aktivasyonun ardından irrigasyon solüsyonlarının dentin tübüllerine penetrasyonunun lazer taramalı konfokal mikroskop (LTKM) ile değerlendirilmesidir. Mevcut çalışmaya oval ve tek kanala sahip 90 adet mandibular kesici diş dahil edildi. Kök kanalları Resiproc Blue R25 (VDW, Münih, Almanya) döner eğe ile şekillendirildikten sonra tüm kök kanallarına Ca(OH)2 yerleştirilerek 14 gün boyunca 37 ° C'de %100 nemli ortamda inkübe edildi. Ardından final irrigasyon aktivasyon yöntemine göre dişler rastgele 6 gruba ayrıldı (n=15); Sİİ, PUİ, EA, XPF, PIPS ve SWEEPS. Her deney grubunda ilgili aktivasyon yöntemi ile 20 sn irrigasyon ve 20 sn aktivasyon olacak şekilde 3 irrigasyon/aktivasyon döngüsü ile gerçekleştirildi. Ardından tüm kök kanalları floresin sodyum (Sigma AlldrichCo. St Louis, MO, ABD) ile doldurulup 30 saniye boyunca ilgili aktivasyon yöntemi ile aktive edildi. İrrigasyon prosedürünün tamamlanmasının ardından apikalden itibaren 2., 5. ve 8. mm'lerden 1mm ± 0.1 kalınlığında kesitler elde edildi. Kesitler LTKM ile görüntülendi ve elde edilen görüntüler üzerinde İmage J yazılımı kullanılarak maksimum penetrasyon derinliği, maksimum penetrasyon alanı ve penetrasyon yüzdesi hesaplamaları yapıldı. Veriler Two-way Anova ve post-hoc Tukey testleri kullanılarak analiz edildi. İstatistiksel olarak anlamlılık seviyesi %5 olarak belirlendi. Apikal kesitte irrigasyon solüsyonlarının maksimum penetrasyon derinliği ve maksimum penetrasyon alanı açısından test edilen aktivasyon sistemleri arasında fark bulunmadı (p>0.05). İrrigasyon solüsyonlarının penetrasyon yüzdesi apikal kesitte EA ve XPF'e kıyasla PUİ ve PIPS'te daha yüksek bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficacy of different irrigation techniques including standard needle irrigation (SNI), passive ultrasonic irrigation (PUI), endoactivator (EA), XP-Endo Finisher (XPF), photon-induced photoacoustic streaming (PIPS) and shockwave enhanced emission photoacoustic streaming (SWEEPS) systems on the penetration of irrigation solutions into dentinal tubules in teeth with oval canal shape applied with calcium hydroxide (Ca(OH)2) by confocal laser scanning microscope (CLSM). 90 mandibular uniradicular incisor teeth with oval shaped root canals were included in the current study. After the preparation of teeth up to Resiproc Blue R25 (VDW, Munich, Germany) the main canal was filled with a paste based on Ca(OH)2. Then the teeth were stored in 100% humidity at a temperature of 37°C for 14 days. Afterwards, the teeth were divided into six groups (n=15) according to the irrigation activation systems: SNI, PUI, EA, XPF, PIPS ve SWEEPS. In each group, 3 irrigation / activation cycles of 20 seconds of irrigation and 20 seconds of activation were performed with the relevant activation method. The root canals were filled with fluoroscein sodium (Sigma, AlldrichCo. St Louis, MO, USA) and activated with relevant activation method for 30 seconds. Specimens were sectioned horizontally to 1 ± 0.1 mm at 2., 5. and 8. mm from the apex and then examined under the CLSM. Maximum penetration depth, maximum penetration area and penetration percentage were measured by using Image J software. Data were analyzed using two-way analysis of variance (ANOVA) and Tukey's post hoc tests (P = 0.05). No difference was found between the activation systems in terms of maximum penetration depth and maximum penetration area of irrigation solutions in the apical section (p>0.05). The penetration percentage of irrigation solutions was higher in PUI and PIPS compared to EA and XPF at the apical section (p0.05).