Diz osteoartritinde egzersiz ve trombositten zengin plazma tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
Comparison of effectiveness between exercise and platelet rich plasma treatments on knee osteoarthritis: A randomized controlled trial
- Tez No: 715384
- Danışmanlar: PROF. DR. DERYA ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez projesinin amacı PRP tedavisi ile birlikte uygulanan egzersiz programının etkinliğinin sadece PRP veya sadece egzersiz tedavileri alan gruplarla karşılaştırılmalı olarak incelenmesidir. Çalışmamızda yaş ortalamaları 56,03±8,05 yıl olan, evre II-III diz osteoartriti tanılı 84 hasta randomize olarak PRP+Egzersiz, sadece PRP ya da sadece Egzersiz gruplarından birine atanarak tedaviye alındı; 6 hafta tedavi ve 12 hafta takip süreci sonunda 76 hasta ile çalışma tamamlandı. Katılımcılar ağrı, eklem hareket açıklığı, fonksiyon, yaşam kalitesi ve hasta memnuniyeti bakımından tedavi öncesi, 6. ve 12. haftalarda değerlendirildiler. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) istatistik programı ve“3x3 Mixed Model Repeated Measures ANOVA”testi kullanıldı. Çalışma sonuçları incelediğinde gruplar arasında ağrı (p=0,0001), fonksiyon (p=0,009), yaşam kalitesi (p=0,001) ve hasta memnuniyetinde (χ2=24,38; p=0,001) anlamlı farklılıklar olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
This project is aimed to investigate the effectiveness of the combined treatment of PRP and exercise therapy in comparison with PRP or exercise therapy alone. Eighty-four patients diagnosed with stage II-III knee osteoarthritis(56.03±8.05 years) were randomly assigned to either PRP+Exercise, PRP, or Exercise groups. After 6-weeks of treatment and 12-weeks follow-up, it was completed with 76 patients. Pain, ROM, function, quality of life, and patient satisfaction were assessed before treatment, at 6 and 12 weeks. SPSS program and“3x3 Mixed-Model Repeated-Measures ANOVA”test were used. Results showed that between groups significant differences were found on pain(p=0.0001), function(p=0.009), quality of life(p=0.001) and patient satisfaction(χ2=24.38; p=0.001). Post-hoc analysis were revealed that the PRP+Exercise group was significantly superior to the PRP group on pain, WOMAC and patient satisfaction.