Diz osteoartriti hastalarında kortikosteroid enjeksiyonu ve trombositten zengin plazma (prp) enjeksiyonu tedavilerinin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of efficiency between corticosteroid and platelet rich plasma (prp) injection therapies in patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 434644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET KOÇYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Çalışmamızın amacı PRP'nin diz osteoartritinde etkin bir tedavi olup olmadığının göstermek, kısıtlılıkları bulunan kortikosteroid enjeksiyonu tedavisine göre; ağrı kontrolü, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesine katkı açısından üstünlüğü olup olmadığını araştırmaktır. Kellgren-Lawrence radyolojik evreleme sistemine göre“Evre 3 Diz Osteoartriti”tanısı konan 50-75 yaş arası 50 hasta çalışmaya alınmıştır. Kortikosteroid enjeksiyonu, tek defa PRP enjeksiyonu ve 1'er hafta ara ile 3 defa PRP enjeksiyonu yapılmak üzere 3 gruba randomize ayrıştırılıp, tüm hastalara ev egzersiz programı verilmiştir. Tüm hastalar tedavi öncesinde ve tedavi uygulanmasını takiben 2 ve 6. Ay takiplerinde; vizuel numerik skala (VNS), Western Ontario ve Mc Master Universities Arthritis Osteoartrit Indeksi (WOMAC) , Lequesne indeksi ve Hastane Anksiyete ve Depresyon ölçeği (HAD) ile değerlendirilmiştir. İntraartiküler tek ve 3 defa PRP enjeksiyonu yapılan hastalarda; 2. ay VNS, WOMAC ve Lequesne skorları anlamlı azalmış, 6. ayda bir miktar artış göstermekle birlikte başlangıca göre anlamlı düşük seyretmiştir. Kortikosteroid enjeksiyonu yapılan hastalarda 2. aydaki izlemlerinde tüm VNS, WOMAC, Lequesne skorları anlamlı olarak azalmış, ancak 6. ay takiplerinde istirahat, gece VNS ve WOMAC sertlik skorları artmış, tedavi öncesindeki skorlar ile fark saptanmamıştır. 6. ay VNS hareket, WOMAC ağrı, fonksiyon, toplam ve Lequesne skorları ise 2. aya göre kötüleşmekle birlikte, tedavi öncesine göre anlamlı düşük seyretmiştir. Gruplar karşılaştırıldığında 3 defa PRP enjeksiyonu uygulanan grubun 2. ay VNS hareket skoru kortikosteroid grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır. 6. ay takiplerinde de üç defa PRP ve tek defa PRP enjeksiyonu uygulanmış grupların VNS hareket ve WOMAC ağrı skorları da kortikosteroid grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olarak saptanmıştır. PRP tedavisi uygulanan gruplar arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Bulgularımız; intraartiküler PRP enjeksiyonlarının güvenli ve semptom kontrolünde 6. aya kadar etkili bir tedavi seçeneği olduğunu göstermiştir. Kortikosteroid enjeksiyonu tedavisi ile elde edilen tedavi yanıtı, PRP enjeksiyonu tedavisi ile kıyaslandığında, literatürle uyumlu şekilde daha kısa sürelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to demonstrate whether PRP is an effective treatment for osteoarthritis of the knee and compare its efficiency in terms of pain control, physical function and quality of life with corticosteroid treatment, which has limitations. Fifty patients who were diagnosed according to the Kellgren-Lawrence radiographic staging system as“Grade 3 Knee Osteoarthritis”between the ages of 50 and 75 were included in the study. Patients were randomized in to three groups as; a corticosteroid injection group, one-time injection of PRP group and 3 injection of PRP at one-week interval group. All patients were given a home exercise program. Patients were evaluated with visual numeric scale (VNS), Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Osteoarthritis Index (WOMAC), Lequesne index and the Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) before treatment, at 2nd and 6th months following the implementation of injections. In single and 3 injection of PRP groups, at 2nd month follow up, VNS, WOMAC and Lequesne scores decreased significantly, 6th month scores showed a slight increase but remained significantly lower than baseline. In corticosteroid injection group, all VNS, WOMAC, Lequesne scores were significantly decreased at 2-month follow-up; but at 6th month, rest, night VNS and WOMAC stiffness scores were increased and no significant difference was found with baseline. At 6th month; VNS movement, WOMAC pain, function, and the total and Lequesne scores were worsened, but remained significantly lower than baseline. When groups compared; 3 times a PRP injection group's 2nd month VNS movement scores were significantly lower than the corticosteroid group. 6th month VNS movement and WOMAC pain scores were significantly lower in single and 3 injection group compared to the corticosteroid group. There was no significant difference between the PRP groups. Our findings revealed that PRP is a safe treatment option and efficient in symptom control up to 6 months after application. In line with the literature; treatment response obtained with corticosteroid injection has a shorter duration than PRP treatment.