Prejudices and stereotypes of nine national groups in a Turkish sample
Bir Türk örneklemde dokuz milli gruba karşı önyargılar ve stereotipler
- Tez No: 71539
- Danışmanlar: PROF. DR. DİANE SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
KISA ÖZET Bir Türk Ömeklemde Dokuz Milli Gruba Karşı önyargılar ve Stereotipler Emre Ülgen Stereotipler ve önyargı, sosyal psikolojinin popüler konularındandır. Genellikle Türkler, önyargının hedef grubu olarak yer alırlar. Bu çalışmada, 230 Türk üniversite öğrencisinin dokuz milli gruba karşı önyargıları ve stereotipleri araştırıldı. Katılımcılar, bir sıfat listesinden, her grubu en iyi anlattığını düşündükleri en az 6 sıfatı seçtiler. Sosyal kişilik teorisine göre kimliği belirleyen şey o kişinin içinde bulunduğu sosyal gruplar. Kişi kendini beğenmek için, içinde bulunduğu sosyal grupları en olumlu görmek ister. Kişi içinde bulunduğu grubu belirledikten sonra önyargılar sosyal ve kültürel faktörlerle göre değişir. Türk toplumunda iki sosyal grup belirginleşiyor; kendilerini“Türk”kabul edenler ve“Müslüman”kabul edenler. Genelde katılımcıların çoğu hem Türk hem de Müslüman kimliklerinin önemli olduğunu belirttiler. Bu iki kimliğin önyargıları VInasıl etkilediği araştırıldı. Türklerin en az kendilerine karşı önyargılı oldukları görüldü. Türk kimliği yükseldikçe Almanlara, Araplara ve Yunanlılara karşı önyargı yükseliyor, Türklere karşı azalıyor. Müslüman kimliği yükseldikçe Amerikalılara, İsraillilere ve Yunanlılara karşı önyargı yükseliyor, Araplara, İranlılara ve Türklere karşı azalıyor. Bir gruba karşı önyargısı olan kişiler, diğer gruplara karşı da önyargılı oluyorlar ve bu kişiler genelde düşük sosyoekonomik kesimlerden ve düşük eğitimli oluyorlar. Bu çalışmada da eğitim yükseldikçe genel önyargı azalıyor ama sosyoekonomik seviye yükseldikçe genel önyargı azalmıyor. Hedef gruplara olan tanıdıklık yükseldikçe, önyargının azalması bekleniyordu fakat bu çalışmada desteklenmedi. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Prejudices and Stereotypes of Nine National Groups in a Turkish Sample by Emre Ülgen Stereotypes and prejudice are popular issues in social psychology. Turks are usually studied as one of the target groups of prejudice. This study explores prejudices and stereotypes of nine national groups in a Turkish sample of 230 university students. Respondents chose at least 6 adjectives they believed best described each group from an adjective list provided. The social identity theory argues that individual's social group memberships determine his social identity. To have positive self-esteem, individuals view their own social groups positive. Once individuals identify with a group, prejudice is determined by social, cultural factors. In Turkish population, two social groups can be identified; those who are“Turks”and those who are“Muslim.”Most of the participants claimed that both being Turkish and Muslim were important to them. The impact of two IVidentities on prejudice is investigated. It is found that Turks are least prejudiced against themselves. As Turkish identity increases, prejudice increases against Germans, Arabs and Greeks, decreases against Turks. As Muslim identity increases, prejudice increases against Americans, Israelis and Greeks, decreases against Arabs, Iranians and Turks. Persons prejudiced against one group are usually prejudiced against all groups and they are usually from lower SES and not very well educated. In this study, it is found that as education increased, general prejudice (mean prejudice against all groups except Turks) decreased, whereas as SES increased, general prejudice did not decrease. Prejudice is expected to decrease when exposure to the target group increases but this study's findings did not support this argument.