Gaziantep'te öğretmenlerin gözünden yerli ve Suriyeli ilişkilerinde önyargılar ve toplumsal mesafe
Prejudices and social distance in the relations between locals and Syrians from the point of view of teachers in Gaziantep
  1. Tez No: 630088
  2. Yazar: ÜMRAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHSİN SOYUDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Öğretmenlerden oluşan bir grupla yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan araştırmanın neticesi olan bu çalışma, önyargılar ve ötekileştirme bağlamında Gaziantep'te yerli halkın Suriyeli göçmenlerle kurdukları ya da kaçındıkları toplumsal teması ele almaktadır. Diğer birçok çalışmada da ortaya çıkan çok sayıda kalıpyargı (stereotip) ve önyargı bir kez daha teyit edilmektedir. Bu çalışmayı ayıran yönü ise, bu tutumların arkasında yatan faktörlere daha çok odaklanmasıdır. Bu vesileyle, tarihi miras, cinsiyet kimliği, sınıfsal konum, mesleki ve ideolojik kaygılar gibi faktörlerin ötekileştirme arkasındaki rolleri sorunsallaştırılmıştır. Nihayetinde, kişinin önyargılı ve empatik duruşları üzerinden ötekileştirmeye dair bir işlemsel model ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which is the result of the research based on in-depth interviews with a group of teachers, deals with the social contact that indigenous people established or avoided with Syrian migrants in Gaziantep in the context of prejudices and othering. A large number of stereotypes and prejudices that have appeared in many other studies are confirmed once again. The aspect that distinguishes this study is that it focuses more on the factors behind these attitudes. On this occasion, the roles of factors such as historical heritage, gender identity, class position, professional and ideological concerns behind othering are problematized. Ultimately, an operational model of othering through the prejudiced and empathetic postures of the person is tried to be revealed.