Possible influences on teachers instructional thoughts and actions: A case study of two EFL teachers
Öğretmenlerin eğitsel düşünce ve davranışları üzerinde etkili olabilecek faktörler: İki İngilizce öğretmeni ile ilgili bir durum saptaması
  1. Tez No: 71538
  2. Yazar: JOHN GEORGE DENSTAEDT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AKYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
KISA ÖZET Öğretmenlerin Eğitsel Düşünce ve Davranışları Üzerinde Etkili Olabilecek Faktörler: İki İngilizce Öğretmeni ile İlgili Bir Durum Saptaması John George Denstaedt Bu çalışma öğretmenlerin düşünce ve davranışları üzerinde etkili olabilecek faktörleri araştırmakta, özellikle de; aşağıdaki sorulara yanıt aramaktadır. 1. öğretmenlerin ders sırasındaki düşünce ve davranışlarım etkileyen faktörler nelerdir? 2. Bu faktörler önemlilik derecesine göre sıralanabilir mi? 3. Bu faktörler üzerinde düşünmek katılımcı öğretmenlerin öğretmenlik anlayışım ne şekilde etkilemektedir? Bu çalışmanın başında, üç ile dört yıllık öğretmenlik deneyimi olan ve İstanbul'da üniversite hazırlık öğrencilerine İngilizce dersi veren bir Amerikalı erkek öğretmen ile bir Türk kadın öğretmen, öğrenci otobiyografilerini ve öğretmenlik hakkındaki inançlarım içeren raporlar yazmıştır. Bundan sonraki on hafta içerisinde bu iki öğretmen her hafta birbirini izleyen üç ders saati boyunca bubilerini gözlemlemiştir. Bu izlenen dersler teybe kaydedilmiştir. Ayrıca, izlenen her dersten sonra o dersin öğretmeni ile bir uyarılmış hatırlama söyleşisi yapılmış ve teybe kaydedilmiştir. Verilerin toplandığı on hafta süresince her iki öğretmen birer günlük tutmuş ve bu surenin sonunda her iki öğretmen de öğretmenlik hakkındaki düşünce ve inançlarım içeren bir rapor daha yazmıştır. \ Elde edilen bulgular öğretmenlerin düşünce ve davranışları üzerinde bellibaşlı yedi unsurun etkili olduğunu göstermiştir. Bu yedi unsur şöyle sıralanabilir: çıraklık, okuldaki eğitim, kişisel gelişim amacı ile okunan metinler, okul yönetimi, öğrenciler ve öğretmenlik deneyimi Ayrıca, elde edilen bulgular öğretmenlerin ders sırasındaki düşünce ve davranışlarım en fazla öğrencilerin etkilediğini göstermiştir. Son olarak, vıher iki öğretmenin de öğretmenlik anlayışlarında verilerin toplandığı on haftalık süre içinde bazı değişiklikler gözlemlenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Possible Influences on Teachers' Instructional Thoughts and Actions: A Case Study of Two EFL Teachers, by John George Denstaedt The present study investigates possible influences on teachers' thoughts and actions and the degree of their importance. Specifically the study seeks to answer the following research questions: 1. What are the influences on teachers' instructional thoughts and actions? 2. Can these influences be rated according to importance? 3. In what ways do attitudes toward teaching change during and after reflection on these same influences? An American male and a Turkish female teacher with three to four years of teaching experience and both teaching EFL to university English preparatory students in Istanbul, Türkiye, wrote learner's autobiographies and self reports of beliefs about teaching at the beginning of data collection. They were then each observed by the other during three consecutive hours of normal teaching each week for ten weeks. One and a half hours of observed teaching each week were audio recorded and transcribed. Each observed teaching period was followed by a stimulated recall session, which was audiotaped and transcribed. Both participants kept a teacher's journal during the ten weeks of data collection. At the end of these ten weeks, both participants wrote another self report of beliefs about teaching. IVThe results indicate that there are seven main influences on teachers' thoughts and actions: apprenticeship of observation, formal education, informal reading, school administration, colleagues, students, and teaching experience, and that among them the category of students is the most important In addition, the attitudes about teaching of each of the participants seemed to have changed in various ways.