Sanat nesnesi olarak seramik kaplar
Ceramic containers as an art object
- Tez No: 715392
- Danışmanlar: PROF. HALİL YOLERİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yapılan çalışmanın amacı; tarihsel süreçte yiyecek, içecek ve ölü saklama gibi bir çok işlevinin yanında 20.yüzyılda sanat nesnesi olarak ortaya konan seramik kapları incelemektir. Çalışmada; 20.yüzyılla birlikte seramik malzemenin sınırlarını olabildiğince genişletmesi ve seramik kabın simgesel anlamları gibi konulara değinilmiştir. Seramik kaplar bazen birincil işlevlerinin dışında, bulunduğu mekânın fiziksel koşullarıyla biçimlenen yeni anlamlar kazanırlar. Sonsuz bir metafor kaynağı ve kültür taşıyıcısı olan kaplar, bu özellikleriyle tarih boyunca toplumsal ve bireysel yaşamda vazgeçilmez olmuş, fiziksel ve tinsel varlıkları taşımak, dönüştürmek gibi güçlü işlevleriyle insan yaşantısının her döneminde yer almışlardır. Sanayi Devrimi ile birlikte sanatta yaşanan değişimler, beraberinde yeni yaklaşımlar ve bağlam farklılıkları getirmiştir. Bu döneme kadar sanayi ürünü ve el yapımı seramik kaplar kendilerine genellikle kullanım nesnesi olarak bir yer bulmuş, fakat sanat nesnesi olarak kullanılmamışlardır. Seramik kapların kullanım nesnesi olmanın ötesinde bir değere sahip olması, işlevlerinden daha çok sanatsal özellikleri ile ön plana çıkmaları 20. yüzyılın ortalarında olmuştur. Günümüze gelindiğinde ise seramik kapların çağdaş sanat alanında yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir. Seramik kaplar günümüzde sadece kullanıma yönelik işlevleri için değil estetik değerleri ve ifade güçleriyle de sanat dünyasında yer almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the ceramic containers that are used to store food, drink and dead bodies in the history, but identified as art objects in the 20th century. In the study; with the 20th century, issues such as expanding the boundaries of ceramic material as much as possible and the symbolic meanings of ceramic containers were discussed. Ceramic containers sometimes acquire new meanings outside of their primary functions, shaped by the physical conditions of the space they are in. Containers, which are an endless source of metaphor and carrier of culture, have been indispensable in social and individual life throughout history, and have always taken place in human life with their powerful functions such as carrying and transforming physical and spiritual beings. The changes in art with the Industrial Revolution brought along new approaches and context differences. Until this period, industrial and handmade ceramic containers generally found a place for themselves as objects of use, but they were not used as art objects. It was in the middle of the 20th century that ceramic containers had a value beyond being an object of use and came to the forefront with their artistic features rather than their functions. Today, ceramic containers are widely used in the field of contemporary art. Ceramic containers are in the art world not only for their functional usage, but also for their aesthetic values and expressive power.