Çocuk hematoloji kliniğinde tedavi gören hastaların ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesinin ve verilen oral hijyen eğitiminin etkinliğinin araştırılması
Investigation of oral HEALTH-related quality of life and effectiveness of oral hygiene education in patients treated in the pediatric hematology clinic
- Tez No: 715400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM DURUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Ağız ve diş sağlığı ile ilgili hastalıklar ve sistemik hastalıklardan kaynaklı olarak ortaya çıkan oral komplikasyonlar bireyin ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı çocuk hematoloji kliniğinde tedavi gören pediyatrik kanser hastalarının ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesi ve hastalara verilen oral hijyen eğitiminin etkinliğinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Çalışmaya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Hematoloji polikliniğinde ayaktan tedavi alan 15, Çocuk Hematoloji servisinde yatarak tedavi alan 14 hasta olmak üzere toplamda 29 hasta ve ebeveyni katılmıştır. Hastalar aldıkları tedavi durumuna göre“ayaktan tedavi alan”(Grup 1) ve“yatarak tedavi alan”(Grup 2) şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Tüm katılımcıların sosyodemografik durumları ve oral hijyen alışkanlıklarının sorgulandığı, ağız sağlığına bağlı yaşam kalitesinin değerlendirildiği bir anket uygulanmıştır. Hastaların oral muayeneleri yapılıp diş ve dişeti sağlığı bulguları kaydedilmiştir. Hastalara ebeveynleriyle birlikte oral hijyen eğitimi verilmiştir. Bulgular: Hastaların ortalama dmft değeri 5.52±4.58'dir. Kemoterapi öncesinde hastalardan hiçbirinin gerekli olan diş tedavisi yapılmamıştır. Kemoterapi tedavisi sürecinde hastaların %27.6'sı diş hekimine gitme ihtiyacı duymuştur. Hastaların hiçbirine daha önce oral hijyen eğitimi verilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diseases related to oral and dental health and oral complications due to systemic diseases negatively affect the individual's oral health-related quality of life. The aim of this study is to investigate the oral health-related quality of life of pediatric cancer patients treated in the pediatric hematology clinic and the effectiveness of the oral hygiene education given to the patients. Material and Method: In this study, a total of 29 patients and their parents participated 15 of whom received outpatient treatment in the Inonu University Turgut Özal Medical Center Pediatric Hematology outpatient clinic, and 14 patients who received inpatient treatment in the Pediatric Hematology service. The patients were divided into two groups as“outpatient treatment”(Group 1) and“inpatient treatment”(Group 2) according to the treatment status they received. A questionnaire was applied in which the sociodemographic status and oral hygiene habits of all participants were inquired and the quality of life related to oral health was evaluated. Oral examinations of the patients were made and dental and gingival health findings were recorded. Oral hygiene education was given to the patients together with their parents. Results: The mean dmft score of the patients was 5.52±4.58. None of the patients had the necessary dental treatment before chemotherapy. During the chemotherapy treatment process, 27.6% of the patients needed to go to the dentist. It was determined that none of the patients had been given oral hygiene training before.