Anadolu'da gıda olarak kullanılan bazı bitkilerin ın-vitro antidiyabetik aktivitelerinin araştırılması
Investigation of in-vitro antidiabetic activities of some plants used as food in Anatolia
  1. Tez No: 715402
  2. Yazar: MELİKE KARACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN KARAALP, DOÇ. DR. BİNTUĞ ÖZTÜRK, DR. ÖĞR. ÜYESİ EZGİ BELLİKCİ KOYU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Anadolu'da diyabete karşı geleneksel olarak kullanılan bitkilerden Cerasus mahaleb var. mahaleb meyveleri ve tohumları ile Amygdalus communis L. tohumları ve tohum kabukları“Türkiye'nin Etnobotanik Veri Tabanı”nda yapılan tarama ile araştırma materyali olarak belirlenmiştir. Örneklerden, hekzan, diklorometan, etanol, etanol:su (80:20) ve su ekstreleri 2 farklı yöntemle hazırlanmıştır. Ekstrelerin total fenolik içerikler spektroskopik yöntemle belirlenmiştir. Elde edilen ekstrelerin in vitro antidiyabetik etki potansiyellerini belirlemek amacıyla α-glukozidaz inhibitör aktiviteleri araştırılmıştır. C. mahaleb meyvelerinin etanol ekstresinde %21.89, C. mahaleb tohumlarının su ekstresinde %7.15, A. communis tohumlarının su ekstresinde ise %7.24 oranında α-glukozidaz enzim inhibitör aktivite saptanmıştır (1.6 mg/ml akarboz: %74.60). Anahtar Kelimeler; Diyabet, α-glukozidaz, Etnobotanik, Tıbbi bitki
Özet (Çeviri)
In this study, Cerasus mahaleb var. mahaleb fruits and seeds, Amygdalus communis L seeds and seed pods, which are traditionally used against diabetes in Anatolia, were determined as research material by scanning the“Ethnobotanical Database of Turkey”. From these samples, heksane, dichloromethane, ethanol, ethanol:water (80:20) and water extracts were prepared with two different methods. Total phenolic contents of extracts were determined by spectrophotometric method. In order to determine the in vitro antidiabetic effect potential of the obtained extracts, α-glucosidase inhibitory activities were investigated. The α-glucosidase enzyme inhibitory activity was found to be 21.89% in the ethanol extract of C. mahaleb fruits, 7.15% in the water extract of the C. mahaleb seeds, and 7.24% in the water extract of the A. communis seeds (1.6 mg/ml acarbose: 74.60%). Keywords; Diabetes, α-glucosidase, Ethnobotany, Medicinal plant