Determination of arsenic, selenium and cadmium in some Turkish spices by inductively coupled plasma mass spectrometry
Bazı Türkiye baharat örenklerinde endüktif eşleşmiş plazma kütle spekrometri ile arsenik, selenyum ve kadmiyum tayini
  1. Tez No: 269038
  2. Yazar: FERİYE ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. O. YAVUZ ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan vücudu için faydalı çok sayıda elementin kaynağı günlük diyettir. Günlük diyetyaş, cinsiyet, sağlık durumu, iklim ve coğrafya koşullarına bağlı olarak farklılıklargösterir. Gıda maddelerini analiz ederek, içerdikleri element derişimlerini tayinetmek, bu elementlerin günlük alım değerlerini belirlemek ve bulunan değerleriönerilen alım değerleriyle karşılaştırmak, gıda maddelerinin tüketimlerini arttırmakya da sınırlandırmak açısından büyük önem taşır. Baharat bitkilerin çeşitlibölümlerinden elde edilir. Bu nedenle bitkilerin çeşitli bölümlerinin içerdiğielementleri tayin etmek için kullanılabilir. Arsenik ve selenyum insan sağlığı içingerekli ve/veya zehirli elementlerdir; ancak kadmiyum zehirlidir. Selenyumunönerilen günlük alım değeri (RDA) 50-200 ?g'dır. Bu değer arsenik içinyetişkinlerde 100-200 ?g'dır. Arsenik ve kadmiyum için haftalık tolere edilebilenalım değerleri sırasıyla 7 ve 15 ?g/kg iken selenyum günde 750 ?g'dan fazlaalındığında zehirlidir.Bu çalışmada çeşitli Anadolu baharatları As, Cd ve Se tayini için ICP-MSyöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz edilen baharatlar, papatya (ChamomillaeVulgaris), defne yaprağı (Folium Lauri), nane (Folium Menthane), kuşburnu (RosaeCaninae), adaçayı (Folium Salviae Officinalis), kekik (Herba Thymi) kimyon(Fructus Cummuni), sumak (Folium Rhois Coriariae), ıhlamur (Flos Tilliae) vekarabiber (Piper Nigrum)' dir. Sonuçlar daha önceki çalışmalarda ICPOES ve AASyöntemleriyle tayin edilen Na, K, Mg, Ca, Li, Zn, Fe, Cu, B, Hg, Pb ve Mnsonuçlarıyla birlikte değerlendirilmiştir. Örnekler, mikrodalga etüv içindeözütlenmiş, HNO3 ve H2O2 derişimi ve sıcaklık programı optimize edilmiştir.Baharat örnekleri Cd tayini için doğrudan kalibrasyon, As ve Se tayini için standartkatma yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Çözme sırasında kullanılan HNO3 veH2O2 derişiminin sinyaller üzerine etkisi ve As tayini sırasında oluşabilecek spektralve spektral olmayan girişimler araştırılmıştır. Kullanılan yöntemlerin doğruluğu Cdve As için 1566b Oyster Tissue CRM; Se için 397 BCR Human Hair CRMkullanılarak irdelenmiştir. Analizler sonucunda baharat örneklerinde As ve Sederişimi 100- 500 ?g/ kg olarak tayin edilirken, Cd derişimi göreceli olarak dahadüşük olup 10-100 ?g/kg olarak belirlenmiştir. Arsenik sinyalleri üzerine etkiedebilecek spektral ve spektral olmayan girişimler HCl, NaCl, NaNO3, CsCl, CsNO3,LiCl ve LiNO3 kullanılarak araştırılmıştır. Veriler üzerinde istatistikseldeğerlendirme yapılarak önemli olabilecek özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The major source of all the nutrient elements for human body is the daily dietwhich is affected by age, sex, and health status, geographic and climatic conditions.It is important to analyze food items in order to determine their elemental contents,estimate their dietary intakes and compare with recommended or tolerated intakevalues in order to limit or increase their consumption. Spices are taken from differentparts of plants and widely used in cooking processes. They are convenient samples toinvestigate the distribution of elements among different parts of plants and toevaluate their daily intakes. Arsenic and selenium are both essential and toxicelements whereas cadmium is considered to be toxic to human health. Therecommended dietary allowance (RDA) level of selenium ranges from 50 to 200?g/day. The RDA level of arsenic is set to be 100-200 ?g/day for adults to meet therequirements. The weekly tolerable intake of cadmium and arsenic are 7 and 15?g/kg, respectively whereas selenium is toxic when intake is greater than 750 ?g/day.In this study the analysis of a variety of Anatolian spices including daisy(Chamomillae Vulgaris), bay leaf (Folium Lauri), mint (Folium Menthane), rosehip(Rosae Caninae), sage (Folium Salviae Officinalis), thyme (Herba Thymi), cumin(Fructus Cummuni), sumac (Folium Rhois Coriariae), linden flower (Flos Tilliae)and black pepper (Piper Nigrum) were performed and As, Cd and Se levels weredetermined by using inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS). Theresults obtained were evaluated together with the results of previous studies fordetermination of Na, K, Mg, Ca, Li, Zn, Fe, Cu, B, Hg, Pb and Mn by inductivelycoupled plasma optical emission spectrometry (ICPOES) and atomic absorptionspectrometry (AAS). Samples were digested in microwave oven in optimizedconcentrations of HNO3 and H2O2. microwave temperature program was optimizedto maximize digestion efficiency. Samples were analyzed by using direct calibrationmethod for cadmium and standard addition method for arsenic and seleniumconsidering the effect of HNO3 concentration on ICP-MS signals. The accuracy ofthe methods was checked by using Oyster Tissue 1566b SRM for cadmium andarsenic and BCR Human Hair, 397 SRM for selenium. The mean arsenic andselenium levels were found to be in the range of 100-500 ?g/ kg whereas cadmiumlevels were relatively lower falling in a range of 10-100 ?g/ kg with few exceptions.In order to investigate the effects of spectral and nonspectral interferences on arsenicsignals interference studies were performed by using HCl, NaCl, NaNO3, CsCl,CsNO3, LiCl and LiNO3. Statistical evaluations were performed on data in order todetect on significant trends.