Validity and reliability of the turkish version of the elder abuse suspicion index (EASI)
Yaşlı istismarı şüphe indeksi(EASI) Türkçe versiyonunun geçerlilik ve güvenilirlik çalışması
  1. Tez No: 715409
  2. Yazar: SEVDE KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDAL İZBIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma ile Yaşlı İstismarı Şüphe İndeksi(EASI) Türkçe Versiyonunun geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek amaçlandı. EASI; 6 maddeden oluşan ve aile hekimlerinin yaşlı istismar şüphesini artırmak için dizayn edilmiş bir tarama aracıdır. Çalışmaya 65 yaş ve üstünde, kognitif durumu iyi olan ve birinci basamak hekimine başvuran toplam 75 toplumda yaşayan kişi dahil edildi. Katılımcıların yaş ortalaması 70.44±4.20 yıldır. Otuz yedi (%49.3) kadın ve otuz sekiz (%50.7) erkek çalışmaya dahil edildi. Bu çalışmada; sosyodemografik bilgiler ve istismarla ilgili bilgiler formu, Standardize Mini Mental Test eğitimli ve eğitimsizler için, Hwalek-Sengstock Yaşlı İstismarı Testi ve Yaşlı İstismarı Şüphe İndeksinin Türkçe versiyonu veri toplama aracı olarak kullanıldı. Dil geçerliği Beaton'un kültürler arası uyarlamalar için hazırladığı protokole göre sağlandı. Kapsam geçerliliğini değerlendirmek için, uzman paneline göre İçerik Geçerlilik İndeksi hesaplandı. İçerik geçerliğini değerlendirmek için H-S/EAST ve EASI arasındaki korrelasyona bakıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 25.0 versiyonu kullanıldı. Ölçeğin Türkçe versiyonunu adaptasyonu için öncelikle ileri ve geri çeviri yöntemi ile dil geçerliliği sağlandı. İçerik Geçerlilik katsayısı bütün ölçek için 0.967 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the validity and reliability of the Turkish Version of Elder Abuse Suspicion Index (EASI). EASI is a 6-item screening tool designed to increase family physicians' suspicion of elder abuse. A total of 75 community dwelling, 65 and over aged, cognitively well-conditioned elders who were visited their primary healthcare physician were included the study. The mean age for the participants was 70.44±4.20 years. Thirty-seven (49.3%) female and thirty-eight (50.7%) male were included in the study. Data was collected by using a sociodemographic and abuse related variables form, Standardized Mini Mental State Examination Test for both educated and uneducated (SMMTE/SMMTE-E), Turkish version of Elder Abuse Suspicion Index (EASI) and Hwalek-Sengstock Elder Abuse Screening Test(H-S/EAST). Language validity was ensured by Beaton's protocol for cross-cultural adaptations. Contend validity index were computed according to Expert Panel to assess contend validity. To assess convergent validity, correlation between H-S/EAST and EASI were examined. SPSS version 25.0 was used for statistical analysis. To adapt the scale into Turkish version, language validity was performed according to forward translation-backward translation method initially. Content validity index was found 0.967 for total items.