Savunmasız yaşlı anketi Türkçe geçerlilik ve güvenirlik çalışması
The validity and reliability of Turkish form of vulnerable elders survey
  1. Tez No: 474022
  2. Yazar: SONER BERŞE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVGİN SAMANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma“Savunmasız Yaşlı Anketi”nin Türkçe formunun geçerlilik ve güvenilirliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Metodolojik araştırma türüne uygun olarak planlanıp gerçekleştirilen araştırmada SYA-13 Türkçe'ye uyarlanarak dil geçerliliği değerlendirilmiş ve gerekli düzenlemelerle ölçeğe son hali verilmiştir. Ölçek, Ocak-Nisan 2017 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran 74 yaş ve üstü 242 hastaya uygulanmıştır. Veri toplama aracı olarak; Sosyo-demografik form, Savunmasız Yaşlı Anketi, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği, ile Lawton&Brody Enstrümantal Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Yaşlıların sosyodemografik ve klinik özellikleri ortalama, sayı ve yüzde ile değerlendirilmiştir. Geçerlilik analizinde; Dil geçerliliği için çeviri-geri çeviri yapılmış, içerik geçerliliğinde uzman görüşleri Kendall iyi uyuşum katsayısı ile analiz edilmiştir (Kendall's = 0.435, p>0.05). Ölçeğin yapı geçerliliğinde açımlayıcı faktör analizi kullanılmıştır. Güvenilirlik için tanımlayıcı istatistikler, Cronbach alfa iç tutarlılık güvenilirlik katsayısı ve ölçekler arası ilişkinin değerlendirilmesinde Ölçeğin Cronbach alfa katsayısı 0.85, ölçek maddelerinin Cronbach alfa değerleri 0.82 - 0.85 arasında bulunmuştur. Ölçeğin madde analizi sonuçlarında, ölçeğin maddeleri arasındaki korelasyonların hepsi anlamlı düzeyde yüksektir. Yapılan analizde madde-toplam test korelasyon değerleri 0.33 ile 0.72 arasında değişmektedir. Ayrıca araştırmada örneklem uygunluğunu gösteren Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) analizi uygulanmıştır. İstatiksel analizlerde p < 0.05 anlamlı kabul edilmiştir. Sonuç olarak ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik değerlerinin yeterince yüksek olduğu ve Türk toplumunda yaşlı bireylerin değerlendirilmesi amacıyla kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to determine whether the Turkish version of the Vulnerable Elders Survey is reliable and valid for Turkish society. This study was planned by means of a methodological research approach, and during the study, the VES-13 survey was adapted to Turkish language and its language reliability was evaluated. The survey was conducted in the Physical Therapy and Rehabilitation Policlinics of Gaziantep University between January 2017 and April 2017, and it was applied to 242 patients aging 74 or more. In order to collect data, the socio-demographic Form, the Vulnerable Elder Survey, the Katz Activity of Daily Life and the Lawton&Brody Instrumental Activity of Daily Life surveys were used. Data was gathered through in-person method. The socio-demographic and clinical properties of the elderly patients were evaluated in terms of means, numbers and percentages. For the language validity of the survey, the method of translating and back translating was used, and for content validity, the opinions of some experts were analyzed with the Kendall coefficient of concordance (Kendall's = 0.435, p>0.05). For the construct validity of the survey, exploratory factor analysis was applied. For the reliability of the survey, cronbach's alpha reliability coefficients were computed. The Cronbach's alfa value of the survey is 0.85, and the Cronbach alfa values of the items of the survey vary between 0.82-0.85. The cross item analysis of the survey is significantly high, and its values vary between 0.33 and 0.72. In addition, for the validity of the applicants, Kaiser-Meyen-Olkin analysis was applied and p < 0.05 was considered to be significant in statistical analyses. Considering the results of the survey, it was found out that the adapted version of the VES-13 could be valid and reliable for Turkish citizens and that the VES-13 could be used for the evaluation of elderly Turkish citizens.