Akut koroner sendromlu hastalarda koroner arter hastalığı yaygınlığı ve kompleksitesi ile CTRP3 düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between coronary artery disease severity and complexity and CTRP3 level in patients with acute coronary syndrome
- Tez No: 715412
- Danışmanlar: UZMAN SÜLEYMAN ÖZBİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Akut koroner sendromlar (AKS); koroner arter hastalığı (KAH) olan hastalarda başlıca mortalite ve morbidite sebebi olarak gösterilebilir. C1q/TNF-Related Protein 3 (CTRP3) C1q ve tümör nekroz faktörü ile ilişkili protein süper ailesinin bir üyesidir. CTRP3'ün AKS'li hastalar üzerindeki etkileri, hastalığın ciddiyeti ile ilişkisi hakkında net veriler bulunmamaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız AKS'li hastalarda CTRP3 düzeyini ve KAH yaygınlığı ile bir ilişkisi olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza; NSTEMI-AKS tanısı ile yatırılıp invaziv koroner anjiografi yapılan 90 hasta (68 erkek, 28 kadın ve yaş ortalaması 60.9±13.5) dahil edildi. Tüm hastalara invaziv koroner anjiografi öncesi Koroner Yoğun Bakım ünitesinde sol lateral dekübit pozisyonda transtorasik ekokardiyografi incelemesi yapıldı. Koroner anjiyografi, femoral veya radial arter girişim yöntemi (Judkins tekniği) ile yapıldı. KAG görüntüleri iki bağımsız Kardiyolog tarafından ayrı ayrı değerlendirdi. SYNTAX skoru ve Gensini skoru hesaplandı. SYNTAX skoruna göre: ≤16 ise hafif; 16 ve 23 arasında ise orta; son olarak ≥23 ise yüksek olarak sınıflandırıldı. Hesaplanan Gensini Skoruna göre KAH yaygınlığı: ≤23 ise hafif; 23 ve 49 arasındaise orta; son olarak ≥49 ise yüksek olarak sınıflandırıldı. Tüm hastalardan rutin labaratuvar inceleme ile birlikte CTRP3 düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Acute coronary syndromes (ACS); It can be shown as the main cause of mortality and morbidity in patients with coronary artery disease (CAD). C1q/TNF-Related Protein 3 (CTRP3) is a member of the protein superfamily associated with C1q and tumor necrosis factor. There are no clear data on the effects of CTRP3 on patients with ACS and its relationship to disease severity. Our aim in this study is to investigate the CTRP3 level in patients with ACS and whether there is a relationship with the prevalence of CAD. Materials and Methods: In our study; 90 patients (68 males, 28 females, mean age 60.9±13.5) hospitalized with the diagnosis of NSTEMI-ACS and undergoing invasive coronary angiography were included. All patients underwent transthoracic echocardiography in the left lateral decubitus position in the Coronary Intensive Care Unit before invasive coronary angiography. Coronary angiography was performed using the femoral or radial artery method (Judkins technique). CAG images were evaluated separately by two independent Cardiologists. SYNTAX score and Gensini score were calculated. According to the SYNTAX score: ≤16 mild; between 16 and 23 is moderate; Finally, ≥23 was classified as high. Prevalence of CAD according to the calculated Gensini Score: ≤23 mild; between 23 and 49 is moderate; Finally, ≥49 was classified as high. CTRP3 levels were studied in all patients with routine laboratory examination.