ST segment yükselmesi olmayan miyokart enfarktüsü hastalarında aortik sertlik:koroner arter hastalığının yaygınlığı ve kompleksitesi ile ilişkisi
The relationship between the prevalence and complexity of coronary artery disease and aortic stiffness in myocardial infarction patients without ST-segment elevation
- Tez No: 675661
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç:Aortun elastik özellikleri ile koroner arter hastalığı (KAH) varlığı arasındaki ilişki daha önceki çalışmalarda araştırılmıştır. Yapılan bazı çalışmalarda da kararlı KAH' da ekokardiyografik ve aplanasyon tonometrisi ile elde edilen arteriyel sertlik parametrelerinde bozulma ile KAH varlığı, yaygınlığı ve ciddiyeti arasında çelişkili ilişkiler tespit edilmiştir. Ancak ST segment yükselmesi olmayan akut koroner sendrom (AKS)' lu hastalarda arteriyel sertlik parametreleri ile KAH yaygınlığı ve ciddiyeti arasındaki ilişki daha önce değerlendirilmemiştir. Bu çalışmanın amacı ST segment yükselmesi olmayan AKS hastalarında arteriyel sertlik ile KAH yaygınlığı ve kompleksitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Yöntemler: Çalışmaya kliniğimize Şubat 2013- Ekim 2013 tarihleri arasında başvuran ST yükselmesi olmayan AKS tanısı alan ve koroner anjiyografi yapılan 400 hasta ( 265 erkek 135 kadın, ortalama yaş 61,8±10,4 ) alındı. Hastalar median SYNTAX (Synergy Between PCI With TAXUS™ and Cardiac Surgery) skoruna göre iki gruba ayrıldı. SYNTAX skoru
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between elastic properties of the aorta and presence of coronary artery disease (CAD) has been investigated in previous studies. However, the relationship of aortic stiffness (AS) with extent and complexity of CAD in patients with non-ST-segment elevation myocardial infarction (NSTMI) have not been evaluated in previous studies. The aim of this study is to determine the relationship of AS with extent and complexity of CAD in patients with NSTMI. Methods: Study population includes 400 patients (265 men, 135 women, mean age 61,8 ± 10.4 years) who had coronary angiography (CAG) in our clinic between February 2013 and October 2013 with the diagnosis of NSTMI. Patients were divided into two groups according to the median SYNTAX score as SYNTAX score