An Analysis of the factors affecting lease pricing
- Tez No: 71544
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YONCA KARAPAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET Finansal kiralamanın, yatırım finansmanında kullanılan yöntemlerden biri olarak Türkiye'de uygulanmaya başlanmasından bu yana henüz 10 yıl geçmiştir. Bu süre içinde hızla büyümesi, yeni finansal kiralama (leasing) firmalarının kurulmasına neden olmuştur. Bu nedenle, önceleri sektörde çalışmış olup, daha sonra sektör dışında çalışmaya başlayan profesyonel yönetici sayısı yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla, finansal kiralama yöneticilerine özgü bilgi birikimi, ne müşteriler, ne de akademisyenler tarafından paylaşılmamaktadır. Bu tez, tezi hazırlayanın bu sektördeki deneyimlerinden yola çıkarak, halihazırda finansal kiralama firmalarında çalışmakta olan profesyonel yöneticilere özgü olan bilgi birikimini,“finansal kiralama işleminde fiyatlamanın oluşturulmasını”finansman ile ilgilenen kişilerin ortak bilgisi haline getirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmada, fiyatlamayı etkileyen firma dışı faktörler detaylı olarak anlatılmış; firma içi faktörlerin niceliksel olarak incelenebilir olanları incelenmiş ve etkileme dereceleri ve etkileme nedenleri örneklerle açıklanmıştır. Her faktörün etkileme derecesini yeterince anlaşılır yapmak için, ilgili işleme ilişkin bilanço, gelir tablosu ve nakit akışı detaylı olarak incelenmiş ve etkileri tez içinde özetlenerek verilmiştir. Ekler, finansal kiralama işleminde fiyatlama konusuna ilgi duyan kişilerin kendi çalıştıkları firmalara uygun modelleri geliştirebilmelerine yardımcı olacak şekilde düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The concept of leasing in Turkey, as a new technique of financing investments, was introduced in 1985 with the enactment of Law no: 3226 on Financial Leasing. Rapid growth was experienced in this sector during the last decade and the number of leasing companies has increased to 62. A certain level of know-how has already accumulated in the sector during the past 10 years. However, this experience and knowledge was seldom shared with the lessees, the academicians and third parties. Thus, this study firstly has the purpose of presenting the firsthand knowledge and experience of the author who was one of the practitioners in this sector. In this study, effects of external factors on pricing of a lease are evaluated in detail while the internal factors which are quantifiable are evaluated on the basis of their effects on pricing decisions. The reasons of such effects are explained by respectiveexamples. In order to reveal the effect of each factor clearly, balance sheet, income statement and cash flows related with each single transaction is presented by tables in the appendices and the effects are briefly summarized within the study. Tables in the appendices may also be helpful to the reader interested with the pricing of financial leases. Thease will enable them to develop their own models applicable to their firms.