Headache vs. non-headache chronic pain patients: A Descriptive study about their demographic and psychosocial characteristics
Başağrısı olan ve olmayan Türk kronik ağrı hastalarının demografik ve psikolojik karakterleri hakkında tanımlayıcı bir çalışma
  1. Tez No: 71543
  2. Yazar: H. ÖZLEM SERTEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
BAŞAGRISI OLAN VE OLMAYAN TURK KRONİK AĞRI HASTALARININ DEMOGRAFİK VE PSİKOSOSYAL KARAKTERLERİ HAKKINDA TANIMLAYICI BİR ÇALIŞMA ÖZET Günümüzde kronik ağrı, toplumlarda iş gücü kaybı, ve bireylerin psikososyal konumlarının ciddi ölçülerde bozulması açısından evrensel bir problemdir. Ancak Türkiye'de bu tablo, bilimsel araştırmaların azlığı bakımından pek net değildir. Bu çalışma "Türkiye'de kronik ağrı hastaları kimlerdir?' sorusuna bir ölçüde açıklık getirme düşüncesiyle İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ağrı Servisi'ne kayıtlı başağrısı olan ve olmayan, ve ağrı şikayetlerinin kökeninde organik patoloji bulunmayan kronik ağrı hastalarının çeşitli demografik ve psikosoyal karakterlerini tanımlayıp kıyaslama amacım gütmektedir. Bu sebeple, 18'i erkek, 102'si kadın, kronik ağrı şikayeti ile başvuran 120 hasta 'başağrılı ' ve 'başağrısız' olmak üzere iki kronik ağrı sınıfına ayrılmak suretiyle psikolojik değerlendirme seanslarına alındı. Bu seanslar sonrasında, her iki grubun cinsiyet, eğitim, medeni durum, ikincil kazançlar, şu anki aile stresi, çocukluk stresi, ve şu anki majör psikopatoloji kategorilerindeki dağılımları incelendi Ayrıca, kronik ağrı hastalarının ağrı süre ve şiddetlerinin ağrının tipi (başağrısı ve diğerleri) ve duygu ifadesi, ikincil kazançlar, ve majör psikopatolojiye göre nasıl değiştiği araştırıldı. İki grubun, duygu ifadesi kategorisi hariç, incelenen bütün kategorilerdeki dağılımının aynı olduğu tesbit edildi. Ağrının süresi ve şiddetinin ağrının tipi ve duygu durumu ifadesi, ikincil kazançlar veya majör psikopatolojiye göre değişmediği görüldü. İki grup birbirinden yalnızca ağrılarının süresi açısından ayırdedilebildi.Bu çalışmanın sonuçlarının organik patolojisi olmayan tüm kronik ağrı hastalarına genellenebilmesi için, organik patolojisi bulunan kronik ağrı hastalarının, ağrısı bulunan psikiyatrik hastaların, ağrısız hastaların, ve 'sağlıklı' kontrol grubunun da dahil edildiği daha kapsamlı bir araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Today, chronic pain is a universal problem in terms of large amount of disability in the industrial world and an experience of extensive suffering from the perspective of the individual. However, the picture in Turkey about the situation of chronic pain patients is not clear. This study aimed to find an answer to the part of the question“ Who are the Turkish chronic pain patients”through analyzing the descriptive data about the headache and non-headache Turkish chronic pain patients, with no organic pathology explaining their pain., that have been registered to the Pain Service of Istanbul University, Faculty of Medicine, in terms of their demographic and psychosocial characteristics of gender, education, marital status, emotional expression, secondary gain, current family stress, childhood stress, and major psychopathology as gathered from their psychological assessment sessions, in relation to their type of chronic pain. For this purpose, the distribution of 18 men and 102 women chronic pain patients grouped in two types of pain across the levels of eight categories stated above were analyzed. Also, the differences between headache and non-headache patients' pain duration and pain intensity were assessed as a function of emotional expression, secondary gain and major psychopathology. It was found that the two groups were distributed evenly over all the categories except for emotional expression. There were significantly more patients with no emotional expression in headache group than those in non-headache group. Furthermore, pain duration and pain intensity did not change as a function of emotional expression, secondary gain, and major psychopathology. The two groups could only be differentiated from one another in terms of pain duration.A design including groups of pain-free patients, pain-prone psychiatric patients, organic pain patients and 'healthy' controls was suggested for further research in order to come up with a more comprehensive knowledge about the characteristics of the Turkish chronic pain patients.